PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Strnadovi patří zbrojařská Czechoslovak Group nebo část Tatry

Sdílejte tento článek na Twitteru
19. 9. 2016, | Přidejte svůj názor

Vizitka průmyslové skupiny podnikatele Jaroslava Strnada (44), který získal firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí:

Jaroslav Strnad

Jaroslav Strnad

– Základem Strnadova podnikání je průmyslový a zbrojařský holding Czechoslovak Group, který se v minulosti jmenoval Excalibur Group (název změnil letos v lednu). Portfolio českých a slovenských firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby. Uchází se o významné české armádní zakázky a vyváží zbraně třeba do Iráku.

– Majitelem Czechoslovak Group je podnikatel Jaroslav Strnad, který začínal podnikat začátkem 90. let jako obchodník s kovovým šrotem, později přidal obchod s vyřazenou vojenskou technikou a dalšími armádními přebytky.

– V minulosti Strnad převzal například kopřivnickou Tatru vyrábějící těžké a středně těžké nákladní vozy. Czechoslovak Group a její dceřiné společnosti jsou propojeny s kopřivnickou automobilkou Tatra Trucks, kterou Strnad spoluvlastní s podnikatelem René Materou. Strnad má podíl například také ve slovenské firmě ZŤS Metalurgia v Dubnici nad Váhom, která má zkušenosti i s výrobou dělových hlavní.

– Součástí skupiny je společnost Tatra Defence Vehicle (TDV), která vznikla loni v květnu a která je určena pro výrobu vojenských vozidel Titus a Pandur. Státní agentura CzechInvest zařadila TDV mezi nejvýznamnější investice, jež v loňském roce zprostředkovala v Moravskoslezském kraji. Hodnota investice má být 192 milionů korun. Česká vláda by měla s TDV uzavřít smlouvu na dodávku 20 nových obrněnců Pandur za částku přesahující 1,3 miliardy korun.

– Firmy ze skupiny Czechoslovak Group se v minulosti dostaly do povědomí veřejnosti třeba kvůli obžalobě za údajné skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích. Krajský soud ve Zlíně ale koncem července zprostil pět osob i firmy Excalibur Army a Real Trade Praha obžaloby. Společnost Excalibur Army patří k důležitým hráčům na českém zbrojařském poli. Je strategickým partnerem nadnárodního holdingu obranného průmyslu General Dynamics Land Systems Europe.

– Letos v únoru skupina Czechoslovak Group ovládla letecké opravárny Job Air Technic z Mošnova u Ostravy. V dubnu získala stoprocentní podíl v pardubické společnosti Retia vyrábějící radarovou techniku a další vojenskou elektroniku. Také v dubnu koupila od indické firmy Ashok Leyland automobilku Avia, ve které chce obnovit výrobu. Vozy se mají místo pražského letňanského závodu nově vyrábět v Přelouči. Letos v květnu Czechoslovak Group koupila většinový podíl ve firmě Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která je výrobcem náramkových hodinek značky Prim.

– Nyní Strnadova firma Industry Innovation, která ovšem nepatří do Czechoslovak Group, získala firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí. Jeden z největších zaměstnavatelů na jihu Čech se v létě ocitl ve vážných hospodářských problémech.

– Czechoslovak Group má přes 4000 zaměstnanců v ČR a na Slovensku. V loňském roce holding podle odhadů zvýšil tržby ze 7,6 miliardy na 12,3 miliardy korun. Export činil 6,8 miliardy proti 4,4 miliardy v roce 2014.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Zadlužený Kovosvit ze Sezimova Ústí získal zbrojař Strnad

Společnost Industry Innovation zbrojaře a průmyslníka Jaroslava Strnada vstoupila jako strategický investor do firmy Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která...

Zavřít