PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Strakonická ČZ díky většímu vývozu zvedla tržby i zisk

Strakonická strojírenská firma ČZ měla loni tržby 1,07 miliardy korun, meziročně stouply o 1,4 procenta. Zvýšil se také zisk. Oproti dřívějším rokům podnik více vyváží do Číny. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Jan Pěnkava. ČZ zaměstnává 1280 lidí, jimž letos zvedla mzdy v průměru o čtyři procenta. Hlavním zákazníkem je výrobce zemědělské techniky John Deere.

Firemní divize Auto zdvojnásobí do roku 2021 výrobu díky novým zakázkám za 200 milionů korun pro firmu Oerlikon Graziano, kde je konečným zákazníkem Mercedes, a pro společnost EPCE. „A nejsou to žádná těšínská jablíčka, protože kontrakty byly uzavřeny. Přináší to práci do celé skupiny: slévárny dělají odlitky, divize Auto obrobí, nástrojárna udělá formu. Už se pořizuje technologie,“ řekl Pěnkava.

ČZ vyváží asi 60 procent produkce, nejvíce do Ruska. Tam firmě předloni ubylo zakázek, v minulém roce se to zlepšilo. „Museli jsme dělat cenové ústupky, abychom se tam udrželi, ale jde to nahoru,“ řekl Pěnkava. Podnik tam vyváží hlavně turbodmychadla a řetězy. Druhou nejvýznamnější exportní zemí je Mexiko, kde má továrny John Deere, třetí je nově Čína, kam míří turbodmychadla pro firmu AGCO. „Tam to jde citelně nahoru. Docela pěkně se začíná dařit v Turecku,“ uvedl mluvčí.

Automobilové i motocyklové řetězy jdou podle něj dost na odbyt v Thajsku, zástupci ČZ se nedávno vrátili z veletrhu ve Vietnamu. Asijský trh láká i táborskou firmu Brisk, výrobce zapalovacích svíček. Turbodmychadla dodává ČZ i do malých čtyřmístných letadel. „A motorky na Dakaru jezdí s našimi řetězy, používá ho i Jakub Smrž,“ řekl mluvčí.

ČZ skončila předloni v zisku 30,1 milionu korun. „Hospodářský výsledek za loňský rok bude citelně lepší,“ řekl Pěnkava. Firma loni investovala 50 milionů korun, většinu peněz do strojů, letos odhaduje investice mezi 50 a 100 miliony korun. Začala již přestavba slévárny litiny, kde vznikne i nová tavicí linka, celkové náklady budou 150 milionů korun.

Strakonická ČZ zaměstnává 1280 lidí, fluktuaci má kolem osmi až deseti procent. „Už to není jako dřív, kdy tady většina lidí byla zaměstnaná celoživotně,“ řekl mluvčí. Z pracovních agentur má nyní kolem stovky zaměstnanců, nově si firma vytváří rezervní středisko. Shání obráběče, nástrojáře, konstruktéry, technology, projektanty i obchodníky.

Společnost ČZ a.s. má téměř stoletou historii. Její předchůdce, Jihočeská zbrojovka, byla založena v listopadu 1919. O deset let později se výroba rozrostla o jízdní kola, v roce 1932 začala sériová výroba motorových kol a v polovině 30. let se objevily na trhu první strakonické motocykly. Výrobní aktivity se pak rozrostly o řetězy a obráběcí stroje.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Zdroj: mobis-auto.cz
Hyundai Mobis stále hledá pracovníky pro továrnu v Mošnově

Společnost Hyundai Mobis zahájila v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku zkušební výrobu v továrně na výrobu světlometů. Pracuje v...

Zavřít