PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Stavebnictví pomohla zlepšená výstavba infrastruktury

Českému stavebnictví v březnu pomohlo to, že se k rostoucímu pozemnímu stavitelství přidalo i inženýrské, tedy hlavně výstavba infrastruktury. Důležité byly také nižší srovnávací základna z loňského roku a letošní vyšší počet pracovních dní. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Stavebnictví podle ČSÚ v březnu meziročně vzrostlo o 6,2 procenta, za celé první čtvrtletí kleslo o nepatrných 0,1 procenta. Podle analytiků by mělo za celý letošní rok mírně vzrůst.

„Část výsledku je samozřejmě způsobena vyšším počtem pracovních dnů. Nicméně po očištění od tohoto vlivu dosáhla dynamika v daných podmínkách krásných dvou procent,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Letošní březen měl v porovnání s loňským o dva pracovní dny více.

Za pozitivní lze podle Dufka považovat, že nerostla výroba už jenom v rámci pozemního stavitelství. „To zažívá prozatím mírný boom díky poptávce po komerčních a bytových nemovitostech, ale tentokrát se rozjela i inženýrská výstavba,“ doplnil. Pozemní stavitelství v březnu meziročně vzrostlo o 6,4 procenta, inženýrské o 5,5 procenta. Podle Dufka letos české stavebnictví stoupne o dvě procenta.

„V oblasti soukromých investorů dále rostl objem nově zadávaných zakázek stavebním firmám, jako jsme již viděli v minulých měsících. Dobrou zprávou je i pomalé oživování v oblasti veřejných stavebních zakázek, které byly jednou z hlavních příčin předchozích výrazných propadů sektoru,“ sdělil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Podle průzkumu této firmy mezi stovkou ředitelů stavebních firem české stavebnictví letos vzroste o 2,7 procenta.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je březnový růst inženýrského stavitelství do značné míry způsoben nízkou srovnávací základnou z loňského roku. Jak uvedl, právě v březnu 2016 začal táhlý pokles produkce v této oblasti. Způsobilo ho hlavně ukončení čerpání evropských dotací z programového období 2007 až 2013. Stavebnictví podle něj i nadále zůstává „nemocným mužem“ české ekonomiky. „Tu nemoc mu však přivodila vadná legislativa. Nebyla tedy nezbytným důsledkem nějakého neovlivnitelného děje,“ doplnil.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš uvedl, že růst o 6,2 procenta je sice sympatické číslo, ale dobrý signál pro budoucnost by znamenalo až další výrazné pokračování růstové tendence. „Výrazné zvýšení hodnoty vydaných stavebních povolení se bezpochyby pozitivně projeví. Podmínkou ovšem je, že se musí začít stavět. A to nebývá vždy jednoduché,“ dodal Matyáš. Hodnota vydaných stavebních povolení se v březnu meziročně téměř zdvojnásobila.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Společnost Salten dokončila zakázku jeřábů pro námořní průmysl

Slánská společnost Salten dokončila velkou zakázku jeřábů pro námořní průmysl. V příštích letech čeká růst obratu, který má letos činit...

Zavřít