PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Společnost Salten dokončila zakázku jeřábů pro námořní průmysl

Slánská společnost Salten dokončila velkou zakázku jeřábů pro námořní průmysl. V příštích letech čeká růst obratu, který má letos činit zhruba 300 milionů korun. Za několik let to může podle ředitele Davida Kozla být přes 500 milionů korun ročně. Ve slánském závodu, kde se vyrábějí nejen jeřáby, ale třeba také technika pro těžbu a další strojírenské produkty, pracuje na 150 lidí, v budoucnu má jejich počet překročit 200.

V areálu nyní končí testování posledních dvou jeřábů, v zakázce pro britskou firmu Rolls Royce v hodnotě stovek milionů korun jich bylo 26. Za několik dní budou poslední jeřáby rozebrány, zakonzervovány a odeslány zákazníkovi. Jeden se vejde do tří kamionů. Jeřáby se používají na lodích, které obsluhují například ropné plošiny.

Celková hmotnost jednoho jeřábu přesahuje 30 tun, nosnost činí 10 tun, má speciální systém kompenzací pohybu lodi a přidržování nákladu. Manipulace s materiálem je tak na otevřeném moři bezpečnější, navíc je jeřáb ovládaný z kapitánského můstku lodi, také kvůli bezpečí, protože jeřáby se používají i v rozbouřených vodách. „Výroba tohoto jeřábu trvá v průměru šest měsíců,“ uvedl Kozel. Jeřáby budou expedovány mimo Evropu, využívají se například v Atlantickém oceánu.

Protože je podle Kozla segment oblasti ropných plošin v útlumu, další zakázku tohoto typu na podobné jeřáby nyní společnost neočekává a snaží se postupně rozkročit do dalších oblastí, například rybářství a chov ryb, které jsou naopak na vzestupu. „Pracujeme na novém projektu pro rybářské jeřáby,“ dodal ředitel. Tyto jeřáby mají nosnost okolo dvou až pěti tun.

Slánský Salten funguje v areálu dřívějšího ČKD Slaný, kde byla v roce 1912 vyrobena první lokomotiva v Čechách. Česká investiční skupina Licehamr & partners corporate group koupila slánský strojírenský podnik předloni od norského majitele, loni prodala 49procentní podíl rakouské skupině Bohemia Holding. Závod dodává zařízení například pro společnosti Palfinger, Rolls-Royce, Shell, BP, Samsung nebo Hyundai.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Společnost ArcelorMittal dodá do Ruska téměř 1 000 náprav tramvají

Strojírna ArcelorMittal Engineering Products Ostrava, dceřiná společnost huti ArcelorMittal Ostrava (AMO), dodá do Ruska téměř 1000 náprav pro nový typ...

Zavřít