PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Společnost Nirvana loni zvýšil tržby o třetinu

Společnost Nirvana Systems, která v Přerově montuje vírníky a vyrábí motory pro létání na padáku, loni zvýšila tržby meziročně o 30 procent na rekordních 70 milionů korun. Zhruba polovinu tržeb získala v zahraničí, řekl ČTK jednatel firmy Pavel Březina.

Tržby Nirvana Systems byly loni podle Březiny přibližně rovným dílem tvořeny prodejem paramotorů pro létání na padáku a vírníků, což jsou speciální letadla opatřená rotorem. „U paramotorů je trh stabilní a moc neroste, protože počet vyznavačů tohoto druhu létání je v Česku i zahraničí limitovaný,“ uvedl Březina.

Naopak poptávka po vírnících v posledních letech sílí. „Tento typ létání nebyl dosud příliš známý. Počet pilotů se ale s rostoucí popularitou vírníků zvyšuje a trh postupně roste,“ podotkl Březina.

Paramotorů společnost Nirvana Systems ročně vyrobí několik stovek, přičemž cena jednoho se pohybuje v rozmezí od 140.000 do 270.000 korun.

Roční produkce vírníků čítá několik kusů. „Za pět roků jsme jich vyrobili zhruba padesát,“ řekl Březina. Za vírník zájemce zaplatí 1,5 až 3,5 milionu korun.

Export loni tvořil polovinu tržeb společnosti Nirvana Systems, přičemž firma vyvážela především paramotory. „Exportujeme je hlavně do Spojených států, Austrálie, Asie i Afriky,“ dodal Březina.

Společnost Nirvana Systems chce v následujících letech zaměřit pozornost na čínský trh, kam plánuje se svými paramotory proniknout. „Nejsilnějším trhem jsou nyní Spojené státy. Pokud se ale v Číně dál uvolní pravidla pro civilní létání, tak by to už nemuselo platit,“ upozornil Březina.

Nirvana Systems v Číně spolupracuje s obchodním partnerem, a může tak využít síť 11 leteckých škol. „Připravujeme speciální model paramotoru pro čínský trh. Volíme takové technologie, aby se naše paramotory nevyplatilo pokoutně montovat v Číně,“ dodal Březina.

Firma Nirvana Systems na letišti v Přerově působí od roku 2014. V roce 2011 začala dovážet z Německa vírníky. Součástí jejího areálu je letecká škola. Společnost nyní zaměstnává 25 pracovníků.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Společnost ZVVZ obnovila výrobu přepravníků a vrací se na evropský trh

Obnovená výroba velkoobjemových přepravníků vrací značku ZVVZ na evropský trh. Strojírenská firma z Milevska na Písecku bude po čtyřech letech...

Zavřít