SP ČR: EU se nedostane z potíží ani příští rok, vůči světu slábne

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Eurozóna se ani v příštím roce ekonomicky nezotaví. Potvrzuje to nejnovější prognóza Evropské komise na období 2012–2014, kterou tento týden představil Olli Rehn, místopředseda Evropské komise a komisař pro hospodářské a měnové záležitosti a euro.

Prognóza poukazuje na slábnoucí pozici Evropy ve srovnání se světem. Globální ekonomika poroste totiž v roce 2013 podle odhadů o 3,3 %. „Upravený odhad růstu HDP v Evropské unii a v eurozóně je špatnou zprávou nejen pro sedmadvacítku jako celek, ale i pro naši ekonomiku, která je na tyto trhy orientovaná. Rozhodující bude pro nás vývoj německé ekonomiky,“ uvedl k výsledkům Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Podle podzimní prognózy klesne letos HDP sedmadvacítky o 0,3 % a v eurozóně 0,4 %. V příštím roce se očekává, že ekonomika EU poroste o 0,4 % a v eurozóně dokonce jen o 0,1 %. K pozitivnímu obratu by mělo dojít teprve v roce 2014, kdy ekonomika EU podle podzimní prognózy Komise poroste o 1,6 % a eurozóny o 1,4 %. „Celkový obraz ekonomiky indikuje, že Evropa prochází obtížným procesem hledání ztracené makroekonomické rovnováhy, který ještě nějakou dobu potrvá,“ poznamenal k výhledům komisař Olli Rehn.

Evropská komise poukazuje na pozitivní vývoj veřejných financí v důsledku finanční disciplíny EU. Schodky veřejných financí klesnou v roce 2012 na 3,6 % v EU a 3,3 % v eurozóně. Ekonomický vývoj bude mít však negativní dopad na evropský trh práce. Evropská komise očekává, že míra nezaměstnanosti se v eurozóně v příštím roce zvýší ze současných 11,3 na 11,8 %.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...