SOU Domažlice má díky dotaci špičkové obráběcí stroje

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Střední odborné učiliště v Domažlicích své CNC obráběcí centrum pro výuku strojních oborů vybavilo špičkovými stroji a dalšími přístroji. Poptávka po absolventech školy totiž v posledních čtyřech letech na Domažlicku výrazně roste. Díky evropské dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad investovala škola 15,3 milionu korun, řekla při zahájení provozu ředitelka školy Zdeňka Buršíková.

Hlavním strojem za osm milionů korun je pětiosé univerzální CNC frézovací centrum od firmy DMG Mori Seiki včetně řídicího systému Siemens. „Umožňuje velkou variabilitu programování,“ uvedla. Učiliště má od roku 2012 smlouvu se Siemensem, a škola je tak partnerem ve školení na CNC strojích. Investice školu výrazně posunula. Víceosé programování je v regionu trendem. „Díky novým strojům jsme na škole založili centrum celoživotního vzdělávání a posouváme tak firmy a podnikatele k nákupu těchto zařízení. Zaškolíme jim lidi, zajistíme servis i seřízení stroje. Firmy už se nebojí stroje nakupovat,“ uvedla Buršíková.

SOU Domažlice bylo vybaveno špičkovými obráběcími stroji. Foto: SOU Domažlice
SOU Domažlice bylo vybaveno špičkovými obráběcími stroji. Foto: SOU Domažlice

Veškerý nákup předfinancoval Plzeňský kraj. Škola by na to neměla. Učiliště dále nakoupilo tříosý soustruh, ostřičku nástrojů, přístroje k měření drsnosti a tvarových odchylek výrobků a kruhoměr. „Vedeme tak žáky k větší přesnosti, která je na CNC strojích v tisícinách milimetru,“ řekla. Dále škola pořídila 3D tiskárnu, kompletně vybavila počítačovou učebnu.

Učiliště má v Domažlicích 400 žáků, z nichž se 220 věnuje kovooborům. Jde o tříletý obor obráběč kovů a čtyřletý obor mechanik-seřizovač. „Za poslední čtyři roky se hlásí do strojírenství stále více dětí. Velmi nám pomohla komise pro technické vzdělávání na kraji, který má řadu projektů a soutěží na podporu zájmu o techniku. Díky tomu už rodiče začínají dávat děti na technické obory,“ řekla ředitelka.

Za čtyři roky škole stoupl počet žáků ve strojírenských oborech o šedesát. Nově letos otevře obor strojní mechanik se zaměřením na nástroje, po němž firmy volají. Strojní mechaniky pro obsluhu lisů na vstřikování plastů už škola vychovává pět let pro firmu Gerresheimer v Horšovském Týně. Gerresheimer už tři roky dává žákům stipendia, a to už od prvního ročníku. „Také skládají přímo u nich část závěrečné zkoušky,“ řekla. Díky Gerresheimeru se připojily se stipendii od druhých ročníků další firmy z regionu – ROC Galvanik Domažlice, ZF Staňkov, Kdynium Kdyně, Stolfig Chotěšov a Kovo Tomandl CNC ze Sedlic.

Velký zájem o žáky začal loni, odkdy platí daňové zvýhodnění pro firmy. Mohou si odečíst ze základu daně náklady na stipendia a odměny žáků i část nákladů na stroje, na nichž žáci pracují. Ještě by to chtělo větší zapojení firem do náborů dětí, sdělila ředitelka.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...