PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Slovenská firma získala velkou zakázku na opravu vrtulníků

Slovenská společnost Letecké opravovne Trenčín (LOTN) podle médií uspěla v tendru servisní agentury NATO na opravu vrtulníků, které jsou nasazovány v Afghánistánu. Hodnota zakázky by mohla dosáhnout až 110 milionů eur (téměř tři miliardy Kč), informoval slovenský list Hospodárske noviny (HN). Ministerstvo obrany bez bližších informací získání zakázky ČTK potvrdilo a uvedlo, že první tři vrtulníky byly dnes přepraveny na Slovensko.

2812908-img

„Jde o jednu z největších zakázek v historii našich leteckých opraven. Úspěchem je ovšem nejen to, že jsme obstáli v konkurenci špičkových světových podniků, ale i to, že tímto způsobem zajistíme práci pro lidi v trenčínském regionu na několik dalších let,“ uvedl ministr obrany Peter Gajdoš. Firma, kterou vlastní stát, ani ministerstvo obrany zakázku původně nekomentovaly s odvoláním na utajení informací.

LOTN by podle rámcové smlouvy měl opravit nejméně deset a nanejvýš 36 bojových vrtulníků Mi-17 ruské výroby, napsaly HN. V případě naplnění celého kontraktu by zakázka dosáhla téměř desetinásobku ročních tržeb firmy.

Zájem o zakázku měly podle HN i firmy z dalších zemí, včetně českého podniku LOM Praha. „Uvedené výběrové řízení se netýká bojově poškozených vrtulníků, ale provedení generálních oprav vrtulníků Mi-17 V5. V tomto tendru byl vybrán jako dodavatel podnik LOTN,“ citoval list ředitele firmy LOM Praha Romana Planičku.

Slovenský podnik LOTN se dlouhodobě potýká s nedostatkem zakázek, společnost byla závislá na objednávkách slovenského ministerstva obrany. Firmu, která podniká i v oblasti údržby, oprav a modernizace letounů české výroby L-410 a L-39, chtěla slovenská vláda pronajmout soukromé firmě. Ministerstvo obrany ale tendr loni zrušilo, což zdůvodnilo tím, že zájemci o podnik by patrně nezaručili jeho oživení a udržení zaměstnanosti.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Výrobce sprchových koutů SanSwiss chce větší výrobu a novou halu

Výrobce sprchových koutů SanSwiss z Jičína plánuje během následujících deseti let zdvojnásobení výroby a postupné zvýšení počtu zaměstnanců z nynějších...

Zavřít