PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Škoda Transportation předala všech 60 tramvají pro Turecko

Sdílejte tento článek na Twitteru
22. 4. 2015, | Přidejte svůj názor

Jeden z nejdůležitějších kontraktů za bezmála 2,6 miliardy korun, dodávku šedesáti nízkopodlažních tramvají ForCity Classic pro dynamicky se rozvíjející tureckou metropoli Konya, dokončila společnost Škoda Transportation.

Projektový manažer Václav Petr ze společnosti Škoda Transportation to komentoval slovy: „Zákazník je s vozidly spokojen, důvěřuje naší technice a vývoji. Soudíme tak podle toho, že si před rokem objednal dalších dvanáct tramvají, tentokrát s bateriovým pohonem, umožňujícím vozům nezávislý pohyb na trakčním vedení.“ První dva prototypy už Škodovka dodala a testují se. „Třetí tramvaj už začala najíždět část zkoušek v Plzni,“ doplnil hlavní inženýr projektu Jaroslav Kulhánek. Všech dvanáct tramvají s možností provozu na bateriový pohon vyrobí a dodá podnik do konce letošního července. Celková hodnota obou kontraktů na všech 72 tramvajích činí 3,4 miliardy korun. Škodovka také letos zakončila dodávky 31 tramvají pro maďarský Miskolc.

Škoda Transportation dokončila výrobu šedesáti tramvají ForCity Classic pro turecké město Konya. Foto: Škoda Transportation

Škoda Transportation dokončila výrobu šedesáti tramvají ForCity Classic pro turecké město Konya. Foto: Škoda Transportation

Všech 60 vozidel předaly plzeňské strojírny do Turecka v termínu. „Místní dopravní podnik už nasazuje většinu z dodaných tramvají. První tramvaj pro Konyu jsme navíc vyvinuli, vyrobili a dodali za méně než rok od podpisu smlouvy,“ řekl Petr. Podle něj jsou cestující spokojeni s komfortem, klimatizací, zabudovaným Wi-Fi a zaujal je také unikátní vzhled tramvají s motivy islámské architektury, který vybírali sami obyvatelé města Konya. Na čele vozu je silueta tančícího derviše. Tramvaje dlouhé 32,5 metru mají kapacitu až 364 cestujících. Jsou konstruované jako lehké metro a mohou jezdit v soupravě ze dvou vozidel i v plánovaném čtyřkilometrovém tunelu.

Škodovka loni vyrobila rekordní počet 103 tramvají a také letos plánuje výrobu téměř stovky vozů. „Letos bychom kromě bateriových tramvají rádi vyrobili přes 50 vozidel ForCity Plus pro Bratislavu a dalších více než 30 nejmodernějších tramvají ForCity Alfa pro Prahu. Ty budou mimo jiné nově vybaveny klimatizací a Wi-Fi. V Číně se navíc rozbíhá licenční výroba devíti tramvají 27T pro tamější trh,“ řekl generální ředitel Škody Transportation Tomáš Ignačák.

Skupina potvrdila loňské konsolidované a zatím neauditované hospodářské výsledky. Tržby byly vyšší než plán a dosáhly 16,4 miliardy korun, což je o 12 % více než v roce 2013. Čistý zisk skupiny se 4800 zaměstnanci by měl činit 2,3 miliardy korun, meziročně o 31 % více.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Ze spojení FedExu a TNT budou profitovat i české firmy

Na trhu s logistickými službami se odehrála významná změna. Jeden z největších hráčů, americká společnost FedEx, učinila nabídku svému rivalovi,...

Zavřít