PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Škoda JS ukončila další etapu stavby elektrárny Mochovce

Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, ukončila další etapu výstavby třetího bloku slovenské Jaderné elektrárny Mochovce. Potrubní systémy, které bezprostředně navazují na reaktorovou nádobu, jsou připraveny k tlakovým zkouškám v termínu a splnily příslušné testy. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Jan Stolár. Škoda JS patří ke klíčovým dodavatelům dostavby třetího a čtvrtého bloku, investorovi pomáhá koordinovat subdodavatele a řídit největší slovenskou investici.

Finanční hodnotu etapy firma neuvedla kvůli tomu, že jde o předěl v projektu, ale ne o ucelenou dodávku. Na budování obou bloků má Škoda JS smlouvu z roku 2009. Podle informací ČTK má v Mochovcích celkem kontrakty za více než 550 milionů eur (téměř 15 miliard korun) včetně poradenství a podpory managementu projektu dostavby obou bloků v jeho závěrečné fázi. Podle posledních vyjádření slovenské strany by se měl třetí blok elektrárny předávat v březnu 2018 a čtvrtý o rok později.

„Po loňské úspěšně ukončené kontrolní montáži reaktoru jde o další významný milník při realizaci dostavby jaderné elektrárny,“ řekl předseda představenstva Škody JS Josef Perlík. Na třetím bloku elektrárny bude nyní firma hlavně dokončovat montážní práce a připravovat neaktivní zkoušky a následné uvádění do provozu, včetně zajištění potřebné dokumentace.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích na jihu Slovenska začala v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz byly práce v 90. letech minulého století pozastaveny. V roce 2008 je obnovil Enel po ovládnutí Slovenských elektráren, investora celé dostavby. Původně mělo vyjít dokončení elektrárny na zhruba 75 miliard Kč. Rozpočet byl ale opakovaně zvyšován. Slovenské Hospodárske noviny loni napsaly, že dostavba vyjde v přepočtu na 138 miliard Kč.

Škoda JS s 1100 lidmi, která působí v jaderné energetice 60 let, utržila v roce 2015 víc než 3,5 miliardy korun, meziročně o 19 procent více. Hrubý zisk vzrostl o čtvrtinu na 108 milionů Kč. Hlavními projekty jsou vedle Mochovců obnova systému kontroly a řízení elektrárny Dukovany, servis a údržba jaderných bloků v ČR, obnova systému kontroly a řízení maďarské elektrárny Paks a výroba krokových pohonů pro elektrárny na Ukrajině.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Volvo již není nejprodávanější auto ve Švédsku

Nejprodávanějším vozem ve Švédsku nebylo loni poprvé za více než půl století Volvo. Největší zájem byl loni o model Volkswagen...

Zavřít