PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Škoda JS dodá do Francie stroj na vyhořelé jaderné palivo

Plzeňská Škoda JS vyrobila zařízení pro vyvážení kontejnerů s použitým jaderným palivem pro budoucí francouzskou elektrárnu o výkonu 1600 megawattů ve Flamanville. Cena vyvážecího stroje převyšuje 100 milionů Kč. Z reaktorové haly podniku byla nyní přepravena do Francie největší část zařízení a byla zahájena jeho instalace, řekl dnes ČTK mluvčí plzeňských strojíren Jan Stolár.

„Zařízení zajišťuje celý proces vyvážení kontejneru s použitým jaderným palivem, tedy od jeho přepravy na místo přes naložení vyhořelého paliva až po vyvezení kontejneru,“ uvedl mluvčí. Škoda JS podle něj vypracovala projektový návrh a zajistila mechanické části, rozvody, řídicí a kontrolní systémy, dále nákup polotovarů a komponentů, výrobu a zkoušky v plzeňském sídle firmy a montáž a zkoušky na stavbě ve Flamanville.

Hmotnost mobilního agregátu tvořeného vozem, který byl nyní expedován, je zhruba 76 tun, váha s naplněným kontejnerem přes 200 tun. Zařízení je víc než 8,5 metru dlouhé, 4,5 metru široké a 7,5 metru vysoké. Rychlost pojezdu po kolejích s vlastním pohonem je maximálně 60 metrů za hodinu, s tahačem pak deset kilometrů za hodinu. „Jsme rádi, že nám francouzský partner svěřil tak významný úkol. Práce to byla náročná na invenci a technologii. Znovu jsme osvědčili schopnost podílet se na projektech jaderné energetiky založených na různých typech reaktorů,“ řekl předseda představenstva Josef Perlík.

Škoda JS s 1100 pracovníky, která působí v jaderné energetice 60 let, utržila v roce 2015 víc než 3,5 miliardy korun, meziročně o 19 procent více. Hrubý zisk vzrostl o čtvrtinu na 108 milionů Kč. Hlavními projekty jsou vedle dostavby slovenské jaderné elektrárny Mochovce obnova systému kontroly a řízení elektrárny Dukovany, servis a údržba jaderných bloků v ČR, obnova systému kontroly a řízení maďarské elektrárny Paks a výroba krokových pohonů pro elektrárny na Ukrajině.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Kern-Liebers otevře v Budějovicích halu a příjme 30 lidí

Strojírenská společnost Kern-Liebers CR dokončuje v Českých Budějovicích stavbu nové haly za víc než půl miliardy korun. Přijme asi 30...

Zavřít