Seminář Iscaru poukázal na produktivní a efektivní obrábění s kvalitními nástroji

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Současným trendem a ideologií společnosti Iscar je obrábět produktivně a efektivně se zaměřením na těžko obrobitelné a exotické materiály s tvrdostí vyšší než 60 HRC bez vibrací a hluku. Jak tyto současné trendy aplikovat do výrobního prostředí, přijeli zjistit zákazníci a odborná veřejnost na odborný seminář v Mladé Boleslavi.

Iscar, společnost se sídlem v severním Izraeli, spadá do koncernu IMC, jenž obsahuje hned několik společností, zabývajících se výrobou a prodejem řezných nástrojů pro různá průmyslová odvětví. Na semináři v Mladé Boleslavi vystupoval Jacob Harpaz, prezident IMC Group, a v úvodu představil významné podniky spadající do koncernu IMC Group.

Jako první byla zmíněna společnost IT.TE.DI. se sídlem v italském Arezzu, která vyrábí nástroje pro obrábění hliníku a hliníkových slitin, jejichž povrch je upraven fyzikálním naprašováním. Většina produkce nástrojů produkovaných společností IT.TE.DI. je používána v automobilovém průmyslu.

V Haguenau sídlí společnost Outiltec, která sytí trh standardními a dělovými vrtáky, výstružníky a frézami ze slinutého karbidu. Na specializované nástroje pro automobilový průmysl se zaměřuje společnost Wertec, sídlící v italském Arese. Japonská firma, zabývající se výrobou pájených a slinutých břitových destiček pro výrobu hlubokých otvorů za přijatelnou cenu, dodává své výrobky na trh více než 25 let. Výrobou zapichovacích nástrojů pro obrábění hliníku se zabývá společnost Métaldur a sídlí ve švýcarském Villaz St. Piere.

Jacob Harpaz, prezident IMC Group se ujal prezentování na semináři v Mladé Boleslavi. Foto: Marek Pagáč

Iscar je oproti všem společnostem z koncernu IMC Group významný díky tomu, že nabízí kompletní nástrojové řešení, použitelné ve všech průmyslových odvětvích jako je automobilový a letecký průmysl, výroba ozubených kol, výroba kolejových vozidel, elektrárenský průmysl, jaderný průmysl a mnoho dalších. Vysoká kvalita nástrojů je výsledkem dlouholetého vývoje v Izraeli a přidružených státech, do kterého společnost Iscar investuje okolo 5 % z celkového ročního obratu. Nástroje jsou vyvíjeny tak, aby se prodloužila jejich životnost v souladu s použitím vyšších řezných a posuvových rychlostí.

Účastníci semináře zaplnili celý přednáškový sál. Foto: Marek Pagáč

Dle Jacoba Harpaze je možné snížit všechny výrobní náklady s použitím nástrojového vybavení od Iscaru až o 15 %. Docílit takové úspory lze nástroji, jejichž konstrukční řešení není starší jak 5 let, a objem těchto nástrojů představuje 40 % z celkové produkce. Nová konstrukční řešení vznikají ojedinělým způsobem tak, že mezi sebou soupeří dva vývojové týmy. Tímto způsobem společnost získává náskok mezi konkurenčními společnosti Kyocera, Sandvik Coromant, Komet, Mitsubishi a Kennametal, jak zmínil ve své prezentaci Jacob Harpaz.

Na semináři byly uvedeny nové i stávající nástroje pro soustružnické, frézovací a vrtací operace. Jacob Harpaz se dále zmínil o zařízení pro řízení zásob a zefektivnění řízení nákupu snižujícím náklady. Je jím automatizované zařízení pro výdej nástrojů Matrix vyráběný ve verzi Matrix Mini a Matrix Max. Zařízení spravuje nástroje pomocí čtečky čárových kódů, magnetických proužků, bezkontaktní čtečky karet nebo biometrickou čtečkou otisků prstů a zaručuje tak spolehlivý výdej nástrojů. Software, kterým se zařízení ovládá, má k dispozici 26 jazyků a je velmi intuitivní. Toto zařízení je vhodné jak pro menší, tak i větší podniky.

Automatický výdej nástrojů společnosti Iscar zabezpečuje zařízení Matrix. Foto: Iscar

Velkolepý seminář společnosti Iscar byl doplněn videoukázkami obrábění, které doprovázela živý taneční vystoupení.

Pozornost návštěvníků nepoutalo pouze obrábění… Foto: Marek Pagáč
Frézovací nástroje řady HeliDo (vlevo) a HeliTang. Foto: Marek Pagáč 
Systém soustružnických nástrojů Safe-T-Log, TangGrip. Vpravo frézovací nástroje HeliTang. Foto: Marek Pagáč 
Vrtací, vyvrtávací, vystružovací a frézovací nástroje pro obrábění bloků motorů. Foto: Marek Pagáč 
Nástroje Iscar používá Škoda v Mladé Boleslavi. Foto: Marek Pagáč
Frézovací a vrtací nástroje. Foto: Marek Pagáč 
Seminář se uskutečnil v muzeu automobilky Škoda v Mladé Boleslavi. Návštěvníci mohli vidět všechna auta, která Škoda vyrábí od svého založení Václavem Laurinem a Václavem Klementem. 
Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...