Satelit Pléiades Neo 3 s díly od brněnské firmy byl dopraven na oběžnou dráhu

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

29. dubna 2021 v 3:50 SELČ úspěšně odstartovala z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Vega, která na nosiči, tzv. Dispenseru, brněnské firmy SAB Aerospace vynesla na oběžnou dráhu Země celkem 6 satelitů.

Raketa Vega byla po svém startu poháněna 6 minut a 33 sekund třemi stupni pohonu. Po této první fázi se třetí stupeň oddělil a následoval první zážeh horního stupně AVUM, který trval 7 minut a 51 sekund. Po 36 minutách a 6 vteřinách balistické fáze zažehl AVUM znovu zhruba na 1 minut 21 sekund, aby vypustil ve výšce 628 km hlavní satelit Pléiades Neo 3 od firmy Airbus Defence and Space. Následovaly další dva krátké zážehy, díky kterým raketa vypustila za necelé dvě hodiny po startu ve výšce 613 km zbývajících 5 satelitů. Hlavní místo na dispenseru obsadil satelit Pléiades Neo 3, který byl umístěn na horní části tzv. hexamodulu, velkého šestihranu, který je součástí nosiče pocházejícího z firmy SAB Aerospace. Pod ním bylo připevněno 5 dalších sekundárních satelitů. „Dispenser jsme tentokrát sestavili v konfiguraci Hex1, která je uzpůsobená pro pár menších družic a jeden velký satelit, kterým byl v tomto případě Pléiades Neo 3. Díky našemu nosiči se tak podařilo plně využít kapacitu rakety, která by za jiných okolností vynesla do vesmíru pouze jeden hlavní satelit. Takto se navíc náklady na cestu do vesmíru rozdělili mezi více subjektů ” vysvětluje CEO SAB Aerospace Petr Kapoun.

Spolujízdou do vesmíru

Unikátnost dispenseru spočívá kromě jiného v tom, že se dá poskládat do 7 různých konfigurací. Vždy při plánování letu tak záleží na množství zájemců o tuto službu, a také velikosti vysílaných družic. Na dispenser je navíc družice možné poskládat dvěma různými způsoby. Tentokrát byly na oběžnou dráhu vyslány ve stylu, kterému se říká piggyback. „Piggyback mission je označení, kde má hlavní satelit právo veta a ostatní družice jsou pouze přidružené. Může například rozhodnout i o tom, že některý satelit s ním nepoletí, protože by ho mohl ohrozit. Přirovnáváme to k autobusu, který si objednal hlavní satelit a ostatní se s ním pouze vezou,” objasňuje Petr Kapoun a dodává: „Při našem prvním startu s raketou Vega loni v září se naopak jednalo o rideshare mission, v které měly všechny družice stejné postavení.

SAB Aerospace dokončuje vývoj nosiče pro raketu Vega C

Zájemců o místo na dispenseru je tolik, že několik letů rakety Vega je dopředu prodaných. Firma SAB Aerospace eviduje ve frontě přes 100 družic a už teď má rozjednanou zakázku na výrobu dalších čtyř nosičů, které s Vegou poletí. Novinkou je také téměř ukončený vývoj dispenseru pro raketu Vega C. První prototyp začnou v halách brněnské společnosti vyrábět v květnu a v březnu následujícího roku bude tento typ dispenseru připraven k odletu. Odlišný bude v tom, že je o 30 % větší oproti současnému dispenseru, a tak pojme více družic. Na aktuálně vyráběný nosič se vejde až 96 těch nejmenších.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...