Samomazné kloubové hlavy pro potravinářství – i s vyšším zatížením

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Kloubová ložiska igubal z nerezové oceli a triboplastu iglidur A160 díky suchému provozu eliminují riziko kontaminace, například v potravinářství.

Pravidelné mazání kovových ložisek stojí čas a peníze a v potravinářském průmyslu zvyšuje i riziko kontaminace. Bezúdržbová kloubová ložiska igubal jsou ekonomickou a bezpečnou alternativou. Specialista na pohyblivé triboplasty, firma igus – v Česku výhradně zastoupená firmou HENNLICH, přichází s novým modelem, který je vybaven tělem z nerezové oceli, samomazným polymerovým vnitřním kroužkem a nerezovou kuličkou. Díky němu lze u aplikací s vyšším zatížením přejít na odolnou tribo-technologii.

Kloubová ložiska jsou nepostradatelnou součástí strojů a zařízení v potravinářském průmyslu. Používají se např. v plnicích linkách, strojích na zpracování masa nebo balicích systémech, kde přenášejí hnací síly na otočné, kyvné a rotační pohyby. Pro dosažení nízkého tření mezi kluzným kroužkem a kloubovou kuličkou je nutné hlavici pravidelně mazat. Práce, která je nejen časově náročná, ale také zvyšuje riziko kontaminace, protože nečistoty a prach snadno vytvářejí lepkavý povlak a pevné hrudky. „Abychom ulevili nejen potravinářským provozům a zároveň zlepšili hygienické vlastnosti jejich pohyblivých aplikací, rozšířili jsme naši řadu kloubových ložisek igubal,“ vysvětluje produktový manažer pro kluzná pouzdra ve firmě HENNLICH, Tomáš Vlk. „Nový plastovo-kovový hybrid se skládá z ocelového těla, kuličky a vnitřního kroužku z vysoce účinného plastu iglidur A160, který splňuje požadavky FDA i EU 10/2011.“

Čistý suchý provoz díky pevným mazivům

Stejně jako všechny triboplasty iglidur, je i materiál A160 samomazný a bezúdržbový. Zajišťuje tak suchý provoz s nízkým třením mezi vnitřním kroužkem a kuličkou z nerezové oceli. Absence maziva také výrazně urychluje čištění, protože bez maziva mají nečistoty a prach jen malou šanci se usadit.

Pro další zvýšení bezpečnosti je vysoce výkonný plast iglidur A160 navržen v modré barvě. Jedná se o barvu, na které lze při kontrolách čištění rychle odhalit zbytky potravin a spory plísní. Navíc je tato barva opticky snadno zjistitelná. „Tuto vysokou úroveň hygieničnosti potvrzuje i schválení amerického Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA), který se řídí jedněmi z nejpřísnějších hygienických směrnic na světě. Stejně tak je v souladu se směrnicí EU 10/2011,“ doplňuje Tomáš Vlk.
Čistota a odolnost
Nový typ igubalu je nejen hygienicky nezávadný, ale také odolný, a to i při venkovním použití. V porovnání s plastovými ložisky má vyšší tuhost a pevnost v tahu. Kromě toho je odolný vůči vlhkosti, kyselinám, zásadám a UV záření. Je vhodný do teplot od -40 °C do +90 °C. Odolnost plastu iglidur A160 proti oděru je podle výsledků ze zkušební laboratoře igus desetkrát lepší než u polyamidu – a to i při rychle rotující hřídeli. Tomáš Vlk dodává: „Uživatelé mohou při malé investici výrazně zvýšit spolehlivost svých systémů.“ Nové kloubové hlavy jsou k dispozici ve velikostech M6, M8, M10, M12, M16 a M20.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...

Reklama

HENNLICH s. r. o.
HENNLICH s. r. o.
Naším hlavním cílem je poskytovat zákazníkům profesionální podporu na rychle se měnícím trhu technických produktů a komplexních technických řešení.