Safina dobývá svět hi-tech průmyslu výrobou termočlánků

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Společnost SAFINA, která je zpracovatelem materiálů s obsahem drahých kovů, proniká s výrobou termočlánků z platiny a rhodia do světového hi-tech průmyslu. Objem roční výroby termočlánků se pohybuje ve stovkách kilogramů, přičemž jen za poslední rok dosáhl nárůstu o 30 procent. Co stojí za úspěchem Safiny? Čím posiluje svou konkurenceschopnost? A jaké jsou její plány do budoucna? Na dotazy ohledně směřování společnosti jsme se ptali generálního ředitele Safiny Tomáše Plachého.

Na návštěvě ve výrobně termočlánku společnosti Safina

Tomáš Plachý: „Naše společnost není montovnou, ale je společností, která přetváří materiály. A to je rozhodně jeden ze základních atributů úspěchu a konkurenceschopnosti naší společnosti, neboť naše strategie je taková, aby naše chování bylo založeno na umu našich lidí, a ne nákladech našich lidí, či na nákladech energetických,“ říká generální ředitel Tomáš Plachý.

Safina vyrábí tři druhy termočlánků z platiny a rhodia, které zastávají zhruba 15 procent objemu výroby celého podniku. Jejich produkce je komplexním souborem více než 40 specifických kroků. Tyto drahé kovy mají nezastupitelnou kvalitu, pokud jde o možnost přesného měření velmi vysokých teplot a jejich korozní odolnosti vůči prostředí.

Termočlánkový drát
Termočlánkový drát

Tomáš Plachý: „Zdrojem vstupního materiálu je pro nás především Evropa, a to jak v podobě použitých výrobků, které jsou z naší produkce, tak z jiných alternativních zdrojů, například autokatalyzátorů.“

Termočlánky z výrobního programu Safiny se využívají pro měřicí zařízení v hi-tech odvětvích, kde je hlavní prioritou absolutní bezpečnost a ochrana lidského života. Jedná se zejména o letecký, chemický, jaderný, sklářský, ocelářský, automobilový, vojenský a elektrotechnický průmysl. Termočlánky slouží pro měření teploty také v četných přístrojích využívaných ve zdravotnictví a ve vědě a výzkumu, jsou také např. zařazeny do aplikací NASA – americké firmy jako Cleveland Electric nebo NBS ze safinských termočlánků montují mimo jiné teploměry pro vesmírné aplikace.

Tomáš Plachý: „U každého zákazníka se snažíme dostat do komunikace s jeho vývojovým centrem, s jeho technology, a ne s obchodními zástupci, neboť naším cílem není konkurovat cenou, ale kvalitou a servisem.“

Na českém trhu pokrývá Safina přes 90 procent celkové spotřeby termočlánků a podíl na celosvětovém trhu dosahuje téměř 15 procent, kde největší trhy představují USA a Německo.

Tomáš Plachý: „Plán na letošní rok je výroba 350 kilogramů termočlánků, což z hlediska ceny materiálu představuje 400-450 milionů korun, přičemž naším cílem není nutně to, abychom produkovali více a více. Naším cílem je vyrábět dvakrát tolik co do přidané hodnoty, ne dvakrát tolik co do množství.“

Kalibrační pec
Kalibrační pec

Konkurenční výhodou Safiny je podle generálního ředitele Tomáše Plachého  flexibilita, neboť řada konkurentů jsou velké nadnárodní společnosti, které nemají schopnost či ochotu věnovat se určitým konkrétním potřebám daného zákazníka. Cílem Safiny dle jeho slov není stát se nadnárodní společností, ale na daném trhu definovat určité mish segmenty daných výrobků a tam se profilovat řešením konkrétních potřebtěchto zákazníků. Díky tomu má Safina získat konkurenční výhodu a vyšší udržitelnost vztahu se zákazníkem.

Další výhodou Safiny podle Tomáše Plachého je, že dokáže nabídnout jak výrobu daného výrobku, tak i jeho rafinaci. Zákazník tak dostane kompletní servis, který obsahuje nejen výrobu, ale i oblast finanční. Safina totiž nabízí fixaci ceny drahého kovu zákazníkovi na určité období.

Tomáš Plachý: „Neexistuje společnost, která je ve všem nejlepší, ale každá společnost by měla mít ambice a schopnosti být alespoň v jedné oblasti špičkou, neboť to je ta důležitá schopnost, která zajišťuje životaschopnost oné společnosti. A to je oblast, ve které vás dodavatel nikdy nenahradí.“

Na návštěvě ve výrobně termočlánku společnosti Safina
Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...