Rychlý přehled 22/10/2012: Rosněfť se stal největším producentem ropy na světě

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Rosněfť ovládl TNK-BP

To, co jsme minulý týden předesílali, se stalo skutečností. Ruské energetické společnosti Rosněfť se podařilo ovládnout celou TNK-BP. Poloviční podíl koupil od britského konkurenta BP. Jako protihodnotu Rosněfť nabídl 17,1 miliardy dolarů a 12,84 procentní podíl ve své vlastní společnosti. Druhou půlku TNK-BP koupil Rosněfť od konsorcia AAR za 28 miliard dolarů. Rosněfť se stal touto transakcí největším producentem ropy na světě a ovládá nyní více než polovinu ruského trhu s ropou. Informoval server IHned.cz.

Unipetrolu schází ropa

Největší zpracovatel ropy v Česku, holding Unipetrol, se dostává do vážných problémů s podceněnou výší objednávky pro letošní rok. Poptávka po benzínu letos převýšila očekávání a na dodávku předem neobjednané ropy nejsou v Transalpinském ropovodu již volné kapacity. Od 20. října jsou tak zastaveny dodávky do rafinérií společnosti Česká rafinérská. Omezení provozu se prozatím týká rafinérie v Kralupech. Informoval server IHned.cz.

BMW postaví nový závod v Brazílii

Novou investici v hodnotě 9,5 miliardy korun plánuje německá automobilka BMW. Středně velké sedany by ráda již za dva roky vyráběla v jižní Brazílii. Firma tak reaguje na potenciál Latinské Ameriky. O možnosti nového závodu promluvil o víkendu guvernér brazilského státu Santa Catarina Raimundo Colombo, toto pondělí se měl sejít s prezidentkou Brazílie Dilmou Rousseffovou. Informoval web E15.cz.

Polsko-slovenský železniční tunel

Polsko by rádo společně se Slovenskem pořádalo zimní olympijské hry v roce 2022. Pro podpoření této kandidatury se připravuje obrovský projekt, a to propojení obou zúčastněných území železničním tunelem. Tunel by měl vést ze Štrbského Plesa pod tatranskými štíty do polského Zakopaného a dlouhý by měl být sedm kilometrů. Náklady na tunel jsou odhadovány na 3,7 miliardy korun. Informoval server Finanční noviny.cz.

Pilsen Steel obnovuje výrobu

Podnik, který má k dnešnímu dni 893 zaměstnanců, se po finanční injekci investiční skupiny Karla Komárka opět rozeběhl. Hutě a kovárny se dostaly do vážných problémů letos v červnu a byly nuceny zastavit výrobu. K dnešnímu dni pracuje již polovina lidí, a to na provozu opracování, tepelném zpracování a minulý týden se také zprovoznila slévárna. Informoval o tom server iDnes.cz.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...