PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Ropa dál zdražuje, trend mohou změnit údaje o zásobách v USA

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v růstu. Pozornost investorů se soustředí na dohodu předních těžařských zemí o snížení produkce ropy, která v neděli vstoupí v platnost. Čeká se rovněž na údaje o vývoji zásob suroviny ve Spojených státech za minulý týden.

Severomořská ropa Brent kolem 18:00 SEČ vykazovala nárůst o zhruba půl procenta a pohybovala se v blízkosti 56,40 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala také asi půl procenta a nacházela se nedaleko 54,20 dolaru za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nedávno s dalšími předními těžaři dohodla na snížení produkce suroviny s cílem podpořit její cenu. Členské země OPEC podle dohody sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. Nečlenské země v čele s Ruskem pak mají souhrnnou produkci omezit o 558.000 barelů denně. Investory především zajímá, do jaké míry bude dohoda skutečně dodržována.

Ceny ropy se od poloviny listopadu kvůli vyhlídkám na omezení těžby zvýšily zhruba o čtvrtinu. K jejich nárůstu přispěly rovněž příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Soukromá organizace API zveřejní údaje o vývoji zásob ropy v USA dnes ve 22:30 SEČ. Ve čtvrtek pak oficiální údaje o zásobách zveřejní Úřad pro energetické informace (EIA)), který je součástí amerického ministerstva energetiky.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Panasonic a Tesla chtějí spolupracovat při výrobě solárních článků

Japonská elektrotechnická společnost Panasonic bude s americkou automobilkou Tesla Motors spolupracovat při výrobě solárních článků a modulů. Panasonic do továrny...

Zavřít