PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

V Pardubickém kraji začal Rok průmyslu, chybějí technici

Na sto zástupců škol a firem se sešlo v Pardubicích, aby společně zahájili akci Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015, který byl vyhlášen Svazem průmyslu a dopravy ČR společně se svými partnery.

Hlavním tématem akce, konané v rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji, byl především nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Dle zjištění Svazu průmyslu ČR pociťují v Pardubickém kraji velký nedostatek zaměstnanců technických profesí zhruba tři čtvrtiny firem a označují ho jako jeden z hlavních problémů podnikání. Navíc populační křivka není vůči poptávce firem nikterak příznivá. Jestliže v roce 2004 bylo v kraji na středních školách přibližně 28 tisíc žáků, v současné době je to o sedm tisíc méně.

Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015 byl odstartován v polovině v ledna v NTM v Praze za účasti předsedy vlády, ministrů, SP ČR a dalších. Foto: Milan Loucký

Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015 byl odstartován v polovině v ledna v NTM v Praze za účasti předsedy vlády, ministrů, SP ČR a dalších. (Foto: Milan Loucký)

Martin Kiss, vedoucí odboru školství a kultury Krajského úřadu Pardubického kraje, konstatoval, že pro tento region je typická poptávka po lidech ze strojírenských oborů, elektrotechniky, výroby dopravních zařízení či stavebnictví. Petr Klimpl z Úřadu práce Pardubice pak upřesnil, že největší poptávka je v regionu po svářečích, seřizovačích a obsluze obráběcích strojů, po montážních dělnících, nástrojářích a řidičích nákladních aut. Marie Černošová, ředitelka regionální kanceláře agentury CzechInvest konstatovala, že až třicet procent firem v tomto kraji postrádá technicky vzdělané vysokoškoláky.

Vzdělávací systém dlouhodobě neodpovídá poptávce napříč celou Českou republikou, i proto jsou firmy nuceny spolupracovat se školami, především pak s technickými vysokými školami a odborně zaměřenými středními školami a učilišti. Právě v Pardubickém kraji spolupracuje se školami na 60 procent místních firem.

Z diskuse vyplynuly návrhy, které by měly pomoci situaci změnit. Jedním z nich byl požadavek na zavedení povinných ručních prací do základních škol. Problém vidí podnikatelé také v nedostatku kariérních poradců. Zástupci firem požadovali i otevření hranic pro příchod většího počtu technických pracovníků. Přítomní zmiňovali také potřebu cíleného pozitivního ladění rodičů a dětí vůči technice.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Škoda dodá 38 vlaků do Německa za deset miliard

Britský dopravce National Express si objednal 38 nízkopodlažních souprav elektrických vlaků RegioPanter, které dodá plzeňská Škoda Transportation. Soupravy budou provozovány v...

Zavřít