Řídit nezávislé zdroje energie pro celý svět

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Z nuly v roce 1991 až na roční obrat ve výši téměř 2 mld. Kč. Že to jde díky poctivé práci, invenci a neustálé chuti učit se, potvrzuje i příběh společnosti ComAp, předního hráče na světovém trhu řídicích systémů pro záložní a nezávislé zdroje energie.

Jejich kontroléry řídí dodávku energie na všech ostrovech v Polynésii, jejich systémy zajišťují nepřetržitý a stabilní zdroj energie pro datové centrum ve Švýcarsku nebo synchronizují záložní zdroje pro pražskou O2 arénu, aby nedošlo k nečekanému výpadku. Firma je plně v rukách svých českých zakladatelů, ale chce nadále růst – tak, aby mohla významně přispět k celosvětovému přechodu na udržitelné zdroje energie.
„Začátky ComApu byly v porovnání s dneškem poněkud skromné. Byl rok 1991, byli jsme tři kamarádi z Výzkumného ústavu ČKD a atmosféra kypěla příležitostmi. A my jsme je chtěli využít a něco dokázat. Všichni jsme absolvovali technickou kybernetiku na ČVUT, a proto nám bylo jasné, že to bude něco kolem počítačů – i název naší firmy je zkratkou Computer Applications. Postupem času vykrystalizovala naše specializace na řízení nezávislých a záložních zdrojů energie: tak, aby v nemocnicích nebyla přerušená dodávka při výpadku nebo aby měli na odlehlých ostrovech, kam síť vůbec nesahá, zajištěnou infrastrukturu,“ popisuje jeden ze zakladatelů, Libor Mertl.

1991: Velké plány a kancelář místo ložnice

První zakázkou byl automatický systém na zvukové hlášení stanic v pražském metru a zpočátku firma realizovala široké spektrum zakázek v elektronice pro B2B. V polovině devadesátých let ale došlo k zásadnímu zlomu. Majitelé se rozhodli soustředit pouze na řízení záložních zdrojů a nezávislých malých elektráren, tzv. microgrids, s ambicí stát se v tomto segmentu globálními lídry.
Od motorgenerátorů ke komplexním systémům


„Když porovnáme energetické systémy před 25, 30 lety a jejich řízení, tak na začátku šlo především o klasické motorgenerátory na naftu, které produkují elektřinu jako zálohu pro nemocnice, hotely nebo jsou přímo jedinými zdroji energie – například na ropných plošinách nebo na odlehlých ostrovech, kam konvenční síť vůbec nesahá,“ vysvětluje Martin Málek.
Dnešní systémy jsou daleko složitější a vstupují do něj samozřejmě udržitelné zdroje energie – ať už to je dvoupalivový generátor, kdy se část nafty nahrazuje plynem, nebo fotovoltaika, větrné elektrárny, baterie. Řídicí systémy ComApu zajišťují, aby se zdroje využívaly co nejefektivněji, navzájem byly synchronizované a mohly využít i připojení ze sítě, pokud je třeba.

2021: Udržitelná budoucnost a další růst

Dnes má ComAp přes 400 zaměstnanců ve 13 pobočkách po celém světě (přes Austrálii, Ameriku, Kanadu po Rusko, Indii, Austrálii nebo Singapur) a díky síti více než 60 distributorů dodávají systémy do celého světa. Centrála sídlí v Praze s robustním centrem Výzkumu a Vývoje. Společnost nadále zůstává v rukou svých zakladatelů, Martina Málka, Libora Mertla a rodiny Aleše Procházky, nyní ale již v roli členů dozorčí rady. Firma má od roku 2016 švédského CEO Petera Sandina a chce nadále růst a nabírat do své pražské centrály další zaměstnance. Láká je na možnost řídit nebo vyvíjet systémy z Prahy pro celý svět a být u velkého technologického přerodu v energetickém průmyslu.
„Dnes stojíme na prahu energetické revoluce, kdy potřebujeme dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. I ComAp proto čeká cesta dalších inovací v oblasti čistých zdrojů energie, a my se chceme stát firmou, která světu pomůže této neutrality dosáhnout,“ popisuje vizi firmy do dalších let její CEO Peter Sandin. ComAp se proto aktivně hlásí k postupnému naplňování dvou cílů udržitelného rozvoje vytyčených OSN: v oblastech Dostupné a čisté energie a Průmysl, inovace a infrastruktura.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...