Řezací lasery s vysokou přidanou hodnotou

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

S příchodem technologie vláknového laseru, která se okamžitě začala implementovat i do řezacích laserů, se postupně rozšiřovaly možnosti použití těchto CNC strojů. Kromě uplatnění v klasickém průmyslu, nacházejí řezací lasery také místo v segmentu B2C.

Koncové produkty pro zákazníky můžeme nalézt v domácnosti, na zahradě nebo například v restauraci. Výpalky z CNC laserového řezacího stroje jsou precizní, a zvláště na nerezové oceli vypadají skvěle.

Průmyslové použití laserů

Potřeba opravdu kvalitního pálení roste a nároky na výpalky se zvětšují. Průmysl v současné době řeší optimalizaci výroby a zkvalitnění procesů. Řezací laser dokáže produkovat výpalky bez potřeby dalšího opracování s minimem okují či tepelné deformace. Další hlavní předností je rychlost zpracování kovového plechu, která výrazně převyšuje ostatní technologie. Fiber laser má vyšší účinnost a paprsek je efektivně veden ze zdroje vláknem do laserového hlavy. Ta usměrňuje paprsek vláknového laseru na řezaný kov. Při pálení jsou použity technické plyny, díky nímž je dosaženo perfektních výsledků. S CNC laserem lze řezat klasickou konstrukční ocel, nerez, měď, hliník nebo třeba mosaz. Výsledek bude vždy přesvědčivý, jelikož paprsek vláknového laseru je tenký a jeho polohování je velmi přesné. Dokonce je možné pálit do 3D materiálů. Průmyslové řezací lasery mají druhý pracovní stůl, na kterém je možné manipulovat s materiálem i v čase pracovního pálicího cyklu. Prostoje, kdy laserový stroj nepracuje, jsou tedy minimální.

Řezání trubek a profilů

S řezacími lasery je možné mimo plechů obrábět rovněž trubky, potrubí a všechny typy profilů. Na výběr jsou celkem tři možnosti, jak tento materiál řezat na CNC laseru. První je velmi obdobná jako v případě laserového stroje na plechy. Profil lze umístit na hlavní pracovní plochu a vypalovat pouze do jedné strany. V případě potřeby obrábět další stranu je nutnost otočit materiál ručně a znovu zafixovat do upínacího přípravku. Druhá možnost je sofistikovanější a používá rotační osu k pálení. Program řezacího laseru dokáže profil či trubku otáčet a laserový stroj může řezat na jedno upnutí do více stran. Poslední možnost je velmi moderní s největšími možnostmi pálení. Laserovou technologii fiber laseru lze totiž umístit na robotickou ruku, se kterou lze řezat celé svařence.

Řezací laser ocení také koncový zákazník

Vysokou přidanou hodnotu pro koncového zákazníka kovových produktů přinášejí právě řezací lasery. Díky kvalitnímu řezu i v nejmenším detailu jsou možnosti pro kovové výrobky velmi široké. Laserový řezací stroj je schopen vypalovat text, čísla, loga nebo ku příkladu obrazy. S tímto přicházejí možnosti individualizace. Řezací laser je schopen do kovových materiálů vypálit název společnost, osobní jméno a příjmení nebo třeba název ulice. Dalo by se říct, že s produkty obráběnými na CNC laseru se můžeme shledat na každém kroku. Ať už se jedná o popisné cedule nebo dopravní značení. V domácnosti lze mít obraz nebo kuchyňské doplňky z nerezové oceli vytvořené na řezacím laseru. Individuální výpalek se dá různě ohnout na ohraňovacím lisu a výrobek se tím posouvá zase o kus dále.
Vývoj řezacích laserů i nadále pokračuje a v budoucnu se můžeme těšit na výrazná zlepšení. V současné době je velkým tématem také energetická náročnost, na kterou se vývoj zaměřuje. Cílem je zefektivnit ještě více pracovní proces CNC laserových řezacích strojů a současně snížit pořizovací ceny vláknových laserů. Právě dostupnost a minimální provozní náročnost je vizí vývojářů a konstruktérů CNC laserů.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...

Reklama

Raptor Technologies s.r.o.
Raptor Technologies s.r.o.
Jsme český výrobce profesionální CNC strojů. Vyrábíme a prodáváme například pálicí stroje jako CNC lasery a plazmy. V naší nabídce naleznete také obráběcí stroje na kov i dřevo jako je CNC frézka a soustruhy. Na obrábění různých materiálů máme v nabídce také CNC router a řezací velkoformátový CNC plotr. Zabýváme se rovněž vývojem CNC strojů na zakázku.