PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Revoluční bezbateriový glukometr z ČVUT nabijete z mobilu

Student programu Elektronika a komunikace Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze Marek Novák se během studia zabýval vývojem unikátního bezbateriového glukometru. Ten má podobu kreditní karty a nabíjí se pomocí kontaktu s mobilním telefonem. Zařízení vzniklo jako start-upový projekt X.GLU a bylo představeno na konferenci Pioneers 2016 ve Vídni.

Glukometr X.GLU je díky absenci baterií bezúdržbový. Jeho nabíjení probíhá pomocí kontaktu s chytrým telefonem. Do něj se také ukládají naměřené hodnoty hladiny cukru v krvi diabetika. Napájení přístroje X.GLU a komunikace s chytrým telefonem zajišťuje technologie NFC. Ta zároveň podporuje zabezpečení přenosu dat z glukometru do smartphonu.

Marek Novák se zařízením X.GLU. Foto: ČVUT

Marek Novák se zařízením X.GLU. Foto: ČVUT

Další výhodou zařízení X.GLU, je vedle jeho praktické velikosti také kontinuální sběr dat a jejich ukládání do cloudu. Díky tomu může mít pacient i lékař nepřetržitý přístup ke sledovaným údajům.

X.GLU. Foto: ČVUT

X.GLU. Foto: ČVUT

Autor revolučního glukometru X.GLU Marek Novák o svém start-upu říká: „Projekty zabývajícími se medicínskými aplikacemi se zabývám už od střední školy. Nyní mě velice zaujala problematika celosvětové pandemie diabetu, jehož definitivní vyléčení zatím není možné. Proto jsem vyvinul zařízení, které diabetikům usnadní měření glykemie. Diabetik u sebe obvykle má smartphone a vedle toho pouzdro s glukometrem. Vizí X.GLU je pouzdro zcela vyřadit a nabídnout kompletní řešení ve formátu pouzdra na smartphone,“ a dodává: „Na Fakultě elektrotechnické ČVUT jsem se potkal se zakladatelem eClubu ČVUT Janem Šedivým. Ten mě zkontaktoval s Veronikou Peterkovou z TechSquare, se kterou mi pomohli zformovat společnost X.GLU po formální a obchodní stránce, aby mohla začít fungovat.“

X.GLU. Foto: ČVUT

X.GLU. Foto: ČVUT

O přístroj již projevily zájem farmaceutické společnosti. Jeho uvedení na trh je plánováno v horizontu dvou let. Oproti běžným zařízením tohoto typu má X.GLU poloviční náklady na výrobu.

Další informace o start-upu X.GLU naleznete na stránce: http://www.xglu.cz.

 

 

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Skupina RWE se v České republice přejmenuje na Innogy

Innogy je jméno nové dceřiné společnosti koncernu RWE, do které firma vyčlenila své aktivity v oblasti obchodu, sítí & infrastruktury...

Zavřít