Reportáž: Putovní seminář Seco Tools se zabýval obráběním otvorů

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Prezentace, semináře, školení a výukové kurzy jsou jednou z možností, jak zvyšovat svoji kvalifikaci a konkurenceschopnost na současném trhu práce. Společnost Seco Tools, světový výrobce řezných nástrojů, uspořádala pro své zákazníky a zájemce z řad odborné veřejnosti, studentů a odborných asistentů vysokých škol v pořadí třetí seminář zabývající se problematikou obráběním otvorů.

Odborně vzdělávací program Seco Technical Education Programme (STEP) se zaměřuje na technické vzdělávání technologů a programátorů v oboru strojírenské technologie se zaměřením na procesy obrábění. Společnost Seco Tools vyvíjí, vyrábí a prodává řezné nástroje a prostřednictvím seminářů chce předat nejenom svým zákazníkům, ale i studentům a odborné veřejnosti zkušenosti, jak tyto nástroje používat co nejlepším způsobem.

Přednáškovou místnost na VŠB-TU Ostrava zaplnili odborníci z praxe, studenti a zaměstnanci školy. Foto: Marek Pagáč

Trnava, Brno, Ostrava a Praha, tato strategická místa vybrala společnost pro uspořádání odborných seminářů. Konání přednášek probíhalo s podporou vysokoškolského zázemí na půdě STU se sídlem v Trnavě, VŠB-TU Ostrava, VUT Brno a ČVUT v Praze. Přednášejícím byl Patric de Vos, manažer firemního vzdělávání ve společnosti Seco Tools Group, který je předním odborníkem v oblasti obrábění jak po stránce teoretické, tak i praktické. Přednáška probíhala v anglickém jazyce, díky níž si mohli studenti, odborní asistenti a zájemci z praxe zvýšit znalost odborných termínů prezentovaných v angličtině. O český překlad se postaral technický pracovník společnosti Seco Tools pan Jan Matějíček.

Přednášející Patric de Vos, manažer firemního vzdělávání ve společnosti Seco Tools Group. Foto: Marek Pagáč

Seminář se skládal ze šesti okruhů, z nichž se každý zabýval konkrétní problematikou. Teorie obrábění otvorů se rozebírala od základních zákonitostí, přes procesy vrtání monolitními a destičkovými nástroji až po vystružování a vyvrtávání. Na významnosti zmiňované problematiky přidává ten fakt, že se otvory vyskytují téměř na každé obráběné součástce (průměrné silniční vozidlo obsahuje 5000 vrtaných otvorů). Z tohoto důvodu je důležité při výběru strategie obrábění a volbě řezných podmínek volit optimální řezné parametry. Se zvolenými parametry souvisí kvalita obrobeného povrchu, výsledné tolerance, životnost nástrojů a náklady na vyměnitelné břitové destičky.

Sortiment vrtacích nástrojů vyvíjených, vyráběných a dodávaných společností Seco Tools. Foto: Marek Pagáč

Společnost Seco Tools na semináři zmínila, že má vlastní recyklaci použitých břitových destiček. Obnovitelnost použitého materiálu z břitových destiček sahá až k 99 %, což je téměř maximální návratnost materiálu břitových destiček. Na semináři bylo podotknuto, že řada zákazníků nevyužívá břitové destičky do konce jejich trvanlivosti, z čehož vyplývá, že se nevyužívají s maximální účinností.

Odborný vzdělávací program je určen pro všechny zájemce. Společnost Seco Tools je schopna uspořádat seminář tzv. na míru s individuálním přístupem na požadované téma. Patric de Vos, odborník, který prezentoval problematiku obrábění ve více než 50 zemích světa se zabývá výukovým programem několik let. Pro posluchače připravuje podklady ze současné teorie obrábění doplněné o názorné nákresy, obrázky, příklady a videa. Program STEP byl pro něj a spoluautory inspirací k vydání odborné publikace s názvem „Metal cutting, Theories and Models“. České zastoupení společnosti Seco Tools uvažuje o její lokalizaci do češtiny.

Zástupci Katedry obrábění a montáže z Fakulty strojní, VŠB-TU v Ostravě. Vedoucí katedry Jana Petrů, doktorand David Hřibňák a odborný asistent Marek Sadílek.

Ředitel společnosti Petr Zugar pozval všechny účastníky semináře na další přednášku, která se uskuteční na jaře příštího roku. Téma semináře je v současné chvíli neznámé. Název semináře se bude odvíjet od odpovědí na anketní otázku: „Jaké téma byste uvítali na příštím semináři?“

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...