První student VŠTE prošel Letní univerzitou ČEZ. Skvělá zkušenost, říká Michal Bříza

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Letní univerzita ČEZ je prestižní akcí. Jen letos se jí v Jaderné elektrárně Temelín chtělo zúčastnit 110 vysokoškoláků, ale jen 35 jich tu možnost dostalo. Byl mezi nimi i Michal Bříza z českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE), kde studuje obor Strojírenství. Stal se prvním ze školy, kdo ji absolvoval, což ocenil při setkání i rektor Vojtěch Stehel.

„Jaderná energetika mi přijde velmi zajímavá a v tomto oboru bych chtěl v budoucnu pracovat,“ vysvětluje Michal Bříza svou motivaci.
„Udělat něco navíc, a ještě o prázdninách, je velmi cenné. Studenti tak získávají důležité zkušenosti a znalosti, které se jednou stanou jejich konkurenční výhodou, až se budou ucházet o zaměstnání,“ uvedl rektor. A netajil radost, že mezi účastníky ze známých technických škol z Česka a Slovenska měla zástupce i profesně zaměřená VŠTE.
„Prvním a asi nejdůležitějším krokem je zvládnutí několikahodinových psychotestů zaměřených na vhodnost uchazečů o práci v jaderné elektrárně. A také k určení, na jakou pozici by se hodili,“ popisuje Bříza.
Dvoutýdenní akce, složená ze tří desítek odborných přednášek a exkurzí, je určena pro studenty 2. až 4. ročníků technických vysokých škol se zájmem o jadernou energetiku. V Temelíně měli například možnost vidět kontrolované pásmo, strojovnu, havarijní řídící středisko nebo Laboratoře radiační kontroly okolí.
„Celé to bylo velmi dobré. Organizace, zajímavé přednášky a hlavně zkušenosti lidí, kteří se danou činností zabývají. Pro mě to bylo třeba setkání s operátorem a přednášky o primárním a sekundárním okruhu jaderné elektrárny,“ dodal Michal Bříza, který se tomuto oboru chce dál věnovat.
Součástí Letní univerzity bylo také setkání s Danou Drábovou, předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Pro mě je to příležitost poskytnout studentům informace, ke kterým se nemusí v rámci klasického studijního programu dostat. Je to ale i příležitost poslechnout si, co si o nás myslí. Absolventy Letní univerzity potkávám v Temelíně, Dukovanech i u nás na úřadu a musím říci, že jsem ráda, protože jejich reference jsou vynikající,“ uvedla Dana Drábová.
Na českobudějovické VŠTE se obor Strojírenství studuje v bakalářském i navazujícím magisterském programu.
Podle rektora Stehela je tu velký prostor pro uplatnění mladých talentů v oblasti konstrukce strojů, technologie výroby a strojírenských technologií. Tedy i v energetice, což si mnozí studenti uvědomují a jdou tomu naproti.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...