PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Průměrná mzda v autoprůmyslu se loni zvýšila na 34 820 Kč

Průměrná mzda pracovníků v automobilovém průmyslu v Česku se loni zvýšila o 3,7 procenta na 34 820 korun měsíčně. Je to o 30 procent více, než je celostátní průměr. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Pravidelný růst mezd a mzdovou úroveň nad celostátním průměrem umožňuje vysoká produktivita práce v autoprůmyslu a snaha firem o produkci výrobků s vyšší přidanou hodnotou.

„Zásadní vliv na růst přidané hodnoty ve firmách má každoroční růst počtu zaměstnanců ve výzkumu a vývoji a rostoucí výdaje, které do oblasti výzkumu a vývoje směřují. Právě tyto ukazatele řadí český automobilový průmysl mezi obory s vysokým rozvojovým potenciálem pro další období,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Počet zaměstnanců ve firmách sdružení loni stoupl o 4,5 procenta na 117 948 osob. Zvýšil se přitom počet pracovníků jak u finálních výrobců, tak i u jejich dodavatelů.

Celková přímá zaměstnanost v automobilovém průmyslu je vyšší než 150 000 lidí, což představuje přibližně tři procenta práceschopného obyvatelstva. Automobilkám zároveň kolem 4 000 pracovníků chybí. Po započtení zaměstnanců, kteří pracují i pro další nepřímé subdodavatele a v dalších odvětvích, se na automobilové výrobě podílí téměř 400 000 lidí.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Výrobce obalů Thimm investuje ve Všetatech 276 mil. Kč

Výrobce obalů z vlnité lepenky Thimm Packaging investuje do závodu ve Všetatech na Mělnicku 276 milionů korun, vznikla v něm...

Zavřít