PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Prodává se nejvíce zbrání od konce studené války

Celosvětový vývoz zbraní dosáhl loni největšího objemu od roku 1990. Hlavním důvodem je zvýšená poptávka zemí Blízkého východu a Asie. Vývozcem číslo jedna zůstaly Spojené státy, následované Ruskem. Největším dovozcem je Indie a po ní Saúdská Arábie. Vyplývá to z nejnovější zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI), o které dnes informoval švýcarský list Tages Anzeiger.

Celosvětový prodej zbraní stoupá setrvale od roku 2004. V letech 2012 až 2016 bylo vyvezeno o 8,4 procent více zbraní než za období 2007-2011.

Největším vývozcem v letech 2012 až 2016 byly USA, které se na globálním obchodu se zbraněmi podílely 33 procenty. „USA dodávají zbraně nejméně 100 zemím – podstatně více, než kterýkoliv jiný stát,“ řekla Aude Fleurantová ze SIPRI.

Téměř polovina amerických zbrojních exportů směřuje na Blízký východ. „Navzdory klesajícím cenám ropy si země tohoto regionu objednaly i v roce 2016 více zbraní, které považují za prostředek řešení místních konfliktů,“ sdělil expert SIPRI Pieter Wezeman.

Na druhém místě mezi vývozci skončilo Rusko (23 procent) a na třetím s velkým odstupem Čína (6,2 procenta). Čtvrtá se umístila Francie (6 procent) a páté Německo (5,6 procent). Těchto pět zemí dohromady ovládá téměř tři čtvrtiny trhu.

Na dovozech se nejvíc podílela Indie (13 procent) a Saúdská Arábie (8,2 procent) a Spojené arabské emiráty (4,6 procent). Dalšími nejvýznamnějšími dovozci je Čína, Alžírsko, Turecko, Austrálie, Irák, Pákistán a Vietnam. Region Blízkého východu skoupil v letech 2012 až 2016 téměř 30 procent všech zbraní. Na Asii a Oceánii připadlo 43 procent celosvětových importů. Poptávka naopak klesla v Evropě, Americe i Africe.

Podle SIPRI budou své arzenály nejspíš i v budoucnu rozšiřovat hlavně asijské státy, protože se nachází v regionech, kde chybí úmluvy o kontrole zbrojení. Podobný trend odborníci očekávají i na Blízkém východě, kde pozorují závratný růst zbrojení i u Kataru.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Premiér se rozhodl odvolat ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka

Černouhelná společnost OKD, která je od loňska v insolvenci, zatím majitele nemění. Vláda dnes neschválila návrh ministra průmyslu a obchodu...

Zavřít