Praxe: Super velký 43palcový monitor nejen pro CAD/CAM v testu

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Společnost MMD uvedla na trh nový přírůstek v řadě 4K Ultra HD monitorů Philips a to rovnou s úhlopříčkou 43 palců (108 cm). Je to zatím největší monitor, který byl pod značkou Philips uveden na trh. Co od něj můžeme čekat?

Tak především dokonalý 4K zážitek, možnost rozdělit pracovní plochu monitoru na několik částí a v nich zobrazit obsah z různých zdrojů. Jeho obří obrazovku lze obsadit několika nezávislými okny, takže na ní můžete současně zobrazit třeba několik výkresů nebo pohledů na navrhovaný díl či součástku či kompletní sestavu. Tento monitor jsme měli možnost vyzkoušet. Jaký tedy vlastně je?

Philips DBM4350UC. Foto: Philips/MMD
Philips DBM4350UC. Foto: Philips/MMD

Stručně lze nový monitor Philips BDM4350UC charakterizovat jako naprosto nový směr v zobrazování, který poskytuje profesionálům ještě více pracovního prostoru, než tomu bylo kdy dříve. Díky funkci MultiView 4K je možné přijímat signál ze čtyř různých zdrojů současně.

Čtyřnásobná čistota obrazu a extra produktivita

Nový Philips BDM4350UC přináší díky vysoce výkonnému panelu obraz s rozlišením UltraClear 4K UHD (rozlišení 3840 x 2160 bodů při snímkové frekvenci 60 Hz), což představuje čtyřikrát lepší rozlišení a čistotu obrazu než Full HD. Představte si, že byste v praxi nainstalovali čtyři monitory s úhlopříčkou 21,5 palce vedle sebe do sestavy. Co vás možná trochu bude omezovat, jsou rámečky jednotlivých monitorů. Tady máte vše pěkně pohromadě a najednou na jedné obrovské ploše bez jakýchkoli rušivých jevů.

Možná vás zprvu překvapí, že monitor disponuje pouze dvěma HDMI porty – to ale jen do té doby, než zjistíte, že k dispozici jsou ještě další vstupní porty DisplayPort (je tu i klasické VGA). Díky tomu můžete na obrazovce monitoru rozdělit pracovní plochu buď vertikálně nebo horizontálně a na vzniklé ploše pak zobrazovat dva nezávislé signály buď vedle sebe, nebo nad sebou. Při dalším ohledání možností monitoru pak zjistíte, že pracovní plochu můžete dokonce obsadit čtyřmi nezávislými signály, které do něj vysíláte z HDMI a DisplayPortů. Tím se dostáváte do situace, kterou jsem již výše popsal, kdy tedy máte v jedné sestavě nainstalovány čtyři monitory v rozestavění dva nad sebou a dva vedle nich – každý s rozlišením Full HD, 1920 x 1080 obrazových bodů. Tuto situaci můžete nastavit i zde s tím, že každý kus na čtyři díly rozdělené obrazovky má rozlišení Full HD. Možná vás bude – a zcela určitě vás, kteří „jedete“ v CAD/CAM – bude zajímat rozložení jednotlivých pixelů na obrazovce, které vám dá informaci třeba o tom, jak tenké čáry můžete mít na obrazovce ještě zobrazeny, než se vlivem „zaokrouhlení“ zcela ztratí z obrazovky. Rozestup obrazových bodů u tohoto monitoru je 0,245 mm.

Philips DBM4350UC - propojovací porty. Foto: Philips/MMD
Philips DBM4350UC – propojovací porty. Foto: Philips/MMD

Obraz a grafika jsou jako živé v jakékoliv aplikaci. Designéři a uživatelé CAD aplikací si mohou prohlížet složité projekty až do nejjemnějších detailů, vědecké snímky pro geologické výzkumy jsou jasnější než kdy dřív, navrhované rozvody elektrické energie jsou jak z partesu. Finanční experti, pracující s rozsáhlými daty v tabulkách, mohou vidět vše najednou, aniž by museli luštit malá políčka. A vedle toho si mohou pro simulaci postavit nad sebe hned několik grafů a ty v reálném čase ovlivňovat. A kreativní profíci zase ocení super detaily a opravdu velkou pracovní plochu.

Další argumenty, které hovoří pro to, aby monitor zůstal v hledáčku zájmu profesionálů, je jeho jas. Ten dosahuje solidní hodnoty 300 cd/m2. U zkoušeného monitoru s W-LED podsvícením jsme rovněž hledali i fleky na obrazovce. Jinak řečeno, hledali jsme místa, kde by byl jas vyšší oproti ostatní – zbývající – ploše. A ač jsme monitor „týrali“ po celé dva dny, zkoušeli na něm zabarvovat plochu různými barvami až po čistě bílou, musíme říci, že – na základě našich subjektivních pocitů – jsme žádné fleky na obrazovce nenašli. Celá plocha obrazovky vždy předávala jasnou a čistě nastavenou barvu přes celou plochu, i v rozích. Na tuto zkoušku jsme tedy monitor nechytili – a nutno říci, že obstál na výtečnou. Ostatně výrobce uvádí pro jakékoli místo na obrazovce rozdíl v jasu oproti středu obrazovky v rozmezí 96 až 105 %. Hloubka barev je u tohoto monitoru 10 bitů a tomu odpovídá barevná zobrazitelná škála deseti miliard odstínů barev.

Další, co vás může dále zajímat, je použitý typ displeje. Jde o panel IPS s W-LED podsvícením, u kterého – kromě již zmíněného skutečně křišťálového podání barev – jsou pozorovací úhly v obou směrech 178°, jak tvrdí výrobce v technické dokumentaci.

Další body pak monitor získává i kontrastem. Jeho statický kontrast výrobce uvádí v hodnotě 1200:1, dynamický pak 80 milionů ku jedné v marketingových prospektech, v technické dokumentaci je pak ale už skoupější. Zde totiž uvádí hodnotu „jen“ 50 000 000:1. Zda je toto marketingové „přifouknutí“ důležité nebo ne, necháme zcela na vás, stejně to běžným okem nerozeznáte, to vám garantuji. Já jen dodám, že kontrast scén videí v nočním režimu ve 4K, které jsme na monitor transportovali, byl úžasný. I tmavé scény nezanikly v jakémsi moaré nebo mlze či černotě, ale až do „poslední chvilky“ se monitor snažil dodat co nejjemnější odstíny tmavých barev.

Tedy, zatím, velká spokojenost.

Rozložení v prostoru: 43palcový monitor

„Nejnovější přírůstek v řadě 4K monitorů potvrzuje závazek společnosti MMD přinášet co nejproduktivnější a nejkrásnější zážitek ze sledování. S 43palcovým 4K UHD monitorem na stole mají uživatelé víc prostoru, aby si užili dokonalý zážitek ze sledování,” sdělil nám František Koutník, Country Manager pro Českou republiku a Slovensko.

Je jedno, jestli lidé pracují sami nebo by si při plnění nějakého úkolu přáli mít u stolu půl tuctu kolegů, skvělý výhled na obrazovku má každý z nich. Pokročilá technologie, kterou panel disponuje, zajišťuje věrné podání barev z jakéhokoliv úhlu. Díky ultra úzkému rámu je navíc možné postavit vedle sebe dva tyto monitory, a vytvořit tím ještě širší perspektivu a ohromné, ničím nerušené panorama.

Technologie MultiView pro 4K

Monitor BDM4350UC nabízí díky 43 palcům dostatek prostoru pro práci s více okny, jak sděluje výrobce. My bychom si dovolili konstatovat, že dovoluje práci rovnou s mnoha okny. Záleží na druhu práce, kterou na něm provádíte. A tak stejně tak dobře dopadly náhledy rozkreslených součástí jako sestavy celků, ale zobrazit řádově stovky řádků a mnoha desítek sloupců v Excelu tak, aby byla číslo v nich dobře čitelná, to se vám asi hned tak u jiného monitoru nepodaří.

Funkce Multiview umožňuje uživatelům připojit až čtyři různé zdroje a zobrazit čtyři Full HD okna na obrazovce zároveň. Navíc funkce Picture-by-Picture (PBP) přímo vybízí použít tento monitor k takovým akcím, jako je třeba sledování prostoru pomocí kamer u bezpečnostních služeb nebo sledovat data v řídicích centrech (sledování dopravy a počasí, řízení letového provozu). Vysílání ze čtyř kamer z různých zdrojů je možné rovněž sloučit na jednu obrazovku.

V průběhu mítinků mohou pracovníci v týmu sledovat současně obsah ze čtyř notebooků současně, což má za výsledek větší pohodlí při diskuzích a zvýšení produktivity práce. Jiní by raději spojili užitečné s příjemným – s modem Picture-in-Picture (PIP), který podporuje dvě zařízení, mohou pracovat na PC a zároveň sledovat živý hokejové či fotbalové vysílání ze set-top boxu. Jde o to, že na základní ploše se zobrazí jeden vstup a v malém okně se pak zobrazuje signál další.

Philips DBM4350UC - joystick pro ovládání. Foto: Philips/MMD
Philips DBM4350UC – joystick pro ovládání. Foto: Philips/MMD

Vše na monitoru se ovládá buď pomocí programu, který si nainstalujete z dodávaného DVD nebo si jej stáhnete z internetu. V případě, že jste zvyklí na menu na obrazovce (OSD), pak na pravoboku dole zezadu hledejte joystick, kterým toto menu vyvoláte, pomocí směrových šipek se v něm snadno pohybujete a stiskem středu kříže aktivujete právě probarvené položky v menu. Prostě tak, jak jste zvyklí pracovat s ostatními monitory.

Super připojení

Díky mnoha možnostem připojení, jako jsou HDMI, DisplayPort a MHL pro přenos obrazu z mobilních zařízení (zatímco se současně nabíjejí – k tomu se využívá jeden z portů HDMI, který v případě MHL připojení slouží pro transport dat a současné nabíjení nositelné techniky), nabízí nový 43palcový 4K Ultra HD monitor možnost tvrdě i dlouho pracovat, ale na druhou stranu i bavit se. Super rychlý konektor USB 3.0 (rychlost přenosu 5,0 Gbit/s, což je až 10x rychlejší než USB 2.0) uživatelům umožňuje vychutnat si obsah přenášení z paměťového média na obrazovku v 4K Ultra HD rozlišení při 60 Hz na 43palcové obrazovce – to v prezentačním režimu, kdy monitor jede jednu smyčku stále dokola.

Abychom byli ale úplně přesní, na zadní straně monitoru najdete ještě USB rozbočovač USB standardu 3.0 s možností nabíjení. A tady máme jen jednu výtku k tomuto skvělému zařízení. Všechny vývody zásuvek totiž směrují dozadu. A než tuto myšlenku ještě dále rozvineme, upozorním vás na to, že monitor stojí na dvou rozepřených nožkách, které přišroubujete při instalaci ke krajům monitoru zespodu. Tyto nožičky jsou nepohyblivé, a proto neočekávejte, že by bylo možné monitor výškově nastavovat nebo jej naklánět směrem dopředu nebo dozadu. Vše je tu pevně dáno.

A teď se vracím zpět k vývodům, vedoucím dozadu. Pokud totiž použijete pro upevnění monitoru držák standardu VESA (200 x 200 mm), nastane problém. Pokud totiž monitor visů u zdi, jakékoli připojení kabelu je velmi těžké až nerealizovatelné. Apeluji tedy na vás v tom, abyste si pořídili takový VESA držák, který unese 9,7 kg, což je hmotnost monitoru, ale hlavně, umožní monitor oddálit ode zdi, abyste mohli provést při- nebo přepojení a využít tak třeba rozbočení USB signálu z vašeho počítače do dalších zařízení. Nebo připojení dalšího zdroje signálu. A pokud budete mít delší flešku, budete ji muset připojit pomocí prodlužovacího kabelu – v tom případě ale už existence USB rozbočovače v monitoru trochu ztrácí smysl, protože můžete používat rovnou USB rozbočovač, umístěný na konci kabelu. Tolik několik praktických zkušeností z testu.

Pokud byste tento monitor chtěli používat třeba pro zpracování videosignálu, tedy třeba pro střih videa nebo na podobné věci, asi se budete radovat z toho, že monitor se hodí báječně i k této činnosti. Až na jednu věc. A tou je zvuk. Monitor je vybaven stereofonním zesilovačem s výstupem pro sluchátka pomocí na zadní straně umístěného 3,5milimetrového „jacku“, umožňuje ale přehrávat zvuk s pomocí zesilovače o výkonu 2x 7 W. Pro ty z vás, kteří jste zvyklí třeba na systém 2+1, tedy dva satelitní reproduktory plus subwoofer, zcela jistě zvukové podání monitoru neuspokojí. Je použitelné, ale reprodukci citelně chybějí basy. I když i ty se dají ovlivnit, pokud budete pracovat (třeba na úrovni profesionála) se zvukem, na vestavěné reproduktory raději moc nespoléhejte.

Co to stojí

Nový Philips BDM4350UC je už k dispozici za doporučenou koncovou cenu 18 999 korun / 699 eur. Což si myslíme, že není až tak moc vzhledem k možnostem tohoto monitoru. A abych nebyl kamenován, uvedená ceny bývá maximální a monitor lze sehnat i za cenu nižší až o několik tisícívek. A to je fakt paráda.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...