PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Praxair a Linde vytvoří světovou jedničku v technických plynech

Německý výrobce technických plynů Linde a jeho americký konkurent Praxair se dnes dohodli na klíčových podmínkách vzájemného spojení. Z fúze vzejde jednička světového trhu s průmyslovými plyny o tržní hodnotě kolem 65 miliard dolarů (1,7 bilionu Kč).

Obě společnosti jednaly o vzájemné fúzi od poloviny srpna, po měsíci ale jednání kvůli neshodě na podmínkách přerušily. Počátkem tohoto měsíce se ale dohodly na obnovení rozhovorů.

Dnes se obě firmy shodly, že v nové sloučené skupině budou mít akcionáři každé ze společností po 50 procentech. Výkonným šéfem bude nynější generální ředitel Praxair Steve Angel, jehož sídlo zůstane v americkém státě Connecticut, a předsedou správní rady bude nynější předseda dozorčí rady Linde Wolfgang Reitzle. Konečné podrobnosti fúze vedení obou firem ještě dojednají, uvedla agentura Reuters.

Sloučením se chtějí Linde a Praxair vyrovnat s problémy v odvětví, kde pomalejší ekonomický růst snížil poptávku po plynech ve zpracovatelském, kovozpracujícím a energetickém sektoru a vyvinul tlak na menší hráče. Jednání obou firem přišla po fúzi mezi francouzskou Air Liquide a americkou Airgas za 13 miliard dolarů, která vytvořila novou jedničku na trhu a po níž zbyli na trhu jen čtyři velcí dodavatelé.

Nová společnost bude mít roční tržby kolem 30 miliard dolarů. Její akcie se budou obchodovat v New Yorku a ve Frankfurtu nad Mohanem.

Linde je druhým největším výrobcem průmyslových plynů na světě. Firma má ve více než 100 zemích 64.500 zaměstnanců a její tržby loni činily takřka 18 miliard eur (486 miliard Kč). V České republice působí skupina prostřednictvím podniku Linde Gas, který je největším tuzemským dodavatelem technických plynů.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Wojnar je novým prezidentem sdružení autoprůmyslu

Prezidentem Sdružení automobilového průmyslu dnes zvolila rada ředitelů na čtyři roky člena představenstva Škody Auto Bohdana Wojnara. Vystřídal Martina Jahna,...

Zavřít