Počet plnících stanic na CNG se zvětšil na 140

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Za poslední tři roky v Česku přibylo 100 plnicích CNG stanic a jejich celkový počet se zvýšil na 140. V průměru je v každém kraji kolem deseti stanic, nejvíce, celkem 22, jich má Středočeský kraj. Oznámil to Český plynárenský svaz.

Nové plnicí místa se otevírají na čerpacích stanicích Benzina, MOL, OMV, Shell, Texaco, Total, EuroOil, D oil, Caroil, KaprOil, Marho, Kontakt nebo Q100. Zejména Benzina má CNG stojan už na 30 čerpacích stanicích a uvažuje o dalších 50.

V příštích dvou letech by mohl počet plnících stanic přesáhnout 200. Už zkraje roku 2017 se otevřou další CNG stanice například v Náchodě, Turnově, v Těšovicích u Prachatic, Kyjově u Hodonína, další v Havlíčkově Brodu, také v Liberci a Třeboni, staví se také třeba už v Klatovech, ve Znojmě a dalších městech.

V současnosti v ČR jezdí kolem 16.000 vozidel na zemní plyn a každý rok jich přibývá kolem 4000 až 5000. Některé vozové flotily přepravních společností, jakou má třeba Česká pošta, už mají více než tisíc CNG vozidel. Podíl CNG vozidel postupně zvyšuje například přepravní služba GLS.

„Ekologické a úsporné CNG vozy již běžně využívají městské úřady, Policie, Hasičský záchranný sbor nebo zdravotnická zařízení. CNG jako alternativní palivo je nyní nejoblíbenější. Rychlému růstu počtu CNG vozidel přispívají i pobídky a dotace,“ uvedl Jiří Šimek z Českého plynárenského svazu.

Ministerstvo životního prostředí nedávno vyhlásilo výzvu pro kraje a obce. Podpora pro osobní auta na CNG do 3,5 tuny činí 50 tisíc korun. Dalších 10.000 korun může být poskytnuto na ekologickou likvidaci starého vozu. Pro žadatele je připraveno jen na CNG vozy celkem 20 milionů korun.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...