Po sedmadvacáté prověří mezinárodní experti Temelín

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Sedm odborníků z čtyř zemí bude v rámci mise WANO Follow-up týden prověřovat bezpečnost Jaderné elektrárny Temelín. Na Temelíně budou především kontrolovat, jak elektrárna nakládá s jejich doporučeními z prověrky v listopadu 2011. Tehdy sedmnáct odborníků z osmi zemí prověřovalo jihočeskou elektrárnu dva týdny.

„Takto mezinárodní prověrky probíhají. Nejdříve je elektrárna prověřena, pak má čas na zapracování doporučení a po určité době, zpravidla tak nejdříve po roce a půl, přijíždějí experti na další kontrolu,“ vysvětluje Miloš Štěpanovský, ředitel elektrárny Temelín.

Experti z Ruska, Slovenska, Arménie a Maďarska se zaměří na to, jak elektrárna pracuje s jejich doporučeními například v provozu, údržbě, radiační ochraně, nebo požární ochraně. Celkem takto posoudí deset oblastí. Novinkou je, že členové mise stráví mnohem více času pochůzkami po elektrárně, což nebývalo u těchto typů prověrek obvyklé. I proto je celý tým posílen na sedm lidí, když dříve se tyto následné mise odehrávaly ve třech až čtyřech lidech. Tento model se tak velmi přiblížil klasické prověrce WANO. „Je to reakce vedení WANO na události v japonské Fukušimě a Temelín je jednou z prvních elektráren, která tento nový model následné kontroly absolvuje,“ doplňuje Štěpanovský.

Proti nedávno skončené misi OSART, vyslané Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, se prověrky WANO liší tím, že výsledky jsou předávány vedení elektrárny a dále se nezveřejňují. Rozdíl je i v tom, že při misi OSART jsou elektrárny porovnávány se standardy bezpečnosti MAAE. Naopak WANO porovnává elektrárnu s nejlepší dosaženou světovou praxí.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...