Po dálnicích a silnicích východní Evropy se jezdí téměř bez poplatků

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Na Ukrajině a v evropské části Ruska řidiči zatím nemusí platit dálniční poplatky. U Běloruska a Estonska se platí za určité úseky. Většinou je to dáno nepříliš vyvinutou sítí dálnic a rychlostních komunikací.

V zemích východní Evropy řidiči buď za jízdu po rychlostní komunikaci nemusí platit jako v Rusku a na Ukrajině, nebo platí jen některé úseky. V Estonsku je například zpoplatněn pouze průjezd do historické části Tallinnu. V Lotyšsku se platí za patnáct kilometrů dlouhý úsek z Rigy do Jūrmaly. Podobně je tomu i v Bělorusku. Zde se mýtné platí na části dálnice M1 vedoucí mezi městy Brest, Minsk a hraničním přechodem s Ruskem u Redki. Novinkou je spuštění automatického elektronického systému výběru mýta BelToll, který je aktivní od 1. srpna tohoto roku. Plánuje se také brzké zpoplatnění dálnic M4 a M5.

TIP: Podívejte se také na ostatní země

Vyvinutějším systémem disponuje Litva a Slovensko. V Litvě jsou zpoplatněny dálnice A1 až A18. Poplatky platí řidiči autobusů, minibusů nad osm sedadel a nákladních aut  prostřednictvím dálničních známek. Slovenský systém je shodný s českým, přičemž za nákladní vozidla se platí mýtné pomocí zařízení OBU.

[table “” not found /]
Tabulka: Přehled mýtného ve východních zemích.
Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...