Obráběcí stroje: CNC stroje pro mikrofrézování – díl 4

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[SERIÁL] Celá řada součástí vyráběných technologií obrábění může dosahovat mikro rozměrů, kterých se běžnými technologiemi jen těžko dosáhne. Pro obrábění součástí na mikro úrovni se používají CNC obráběcí stroje umožňující dosahovat optimálních řezných podmínek pro realizaci procesu nazývaného mikrofrézování. Dnešní díl se zabývá obráběcími stroji pro mikrofrézování od evropského výrobce obráběcích strojů Röders.

Vertikální obráběcí centrum Röders RHP500. Foto: Röders.com

Čtěte také předchozí díly seriálu Obráběcí stroje
>> zobrazit

Tradičním výrobce velmi přesných obráběcích strojů je německá firma Röders. Mimo obráběcí stroje tato společnost vyvíjí i svůj vlastní řídicí systém. Nejpřesnějšími vertikálními stroji s portálovým stojanem jsou stroje řady RHP. Tyto stroje jsou vyráběny ve třech velikostech a to 500, 600 s 800. Označení odpovídá přibližné velikosti stolu.

Pohony pohybových os jsou zajištěny lineárními motory a tato vedení jsou provedena jako hydrostatická. Stroj je vybaven přesným chlazením pohonů, temperací chladící emulze nebo oleje. Velký důraz je kladen na tepelné odstínění skeletu stroje od třísek a procesních kapalin. Stroje jsou vybaveny vysokootáčkovými vřeteny, které mohou dosahovat až 60 tisíc otáček za minut s výkonem 10 kW. Vyvažování v ose Z je provedeno pomocí patentovaného pneumatického systému s minimálními pasivními odpory.

Stroj je standardně vybaven automatickou výměnou nástrojů s kapacitou 30, 46 nebo 54 nástrojů. Maximální váha obrobku může být pro verze RHP 800 a RHP 600 800 kg, u verze RHP 500 pak 400 kg. Vhledem k použitým hydrostatickým vedením je možné stroj používat pro frézovací a brousící operace. Jelikož konstrukce stroje je schopna eliminovat pasivní odpory maximalizující jeho přesnost, stroj je také vhodný pro přesné inprocesní měření obrobků. Stroje řady RHP společnosti Röders jsou výrobcem doporučovány pro aplikaci frézování, broušení a měření.

Vertikální obráběcí centrum Röders RHP600. Foto: Röders.com

 

Vertikální obráběcí centrum Röders RHP800. Foto: Röders.com

[1] SMOLÍK, J., MAREŠ, M., KEKULA, J. Stroje pro mikroobrábění. Seminář SpOS a VCVTT: Obráběcí stroje a technologie na EMO Milano 2009.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...