Obaly pod tlakem

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Logistika v moderním pojetí nepřináší zdaleka jen dopravu, ale mnoho dalších služeb, které společnosti jako je Geis svým zákazníkům poskytují. Jejich nedílnou součástí je i balení zabezpečující ochranu přepravovaného zboží.

Zajištění služby balení se v posledních měsících stává stále složitějším. Příčinou je prohlubující se krize na trhu s obalovými materiály, především dřeva, vlnité lepenky a papíru obecně. Cena obalových materiálů na bázi papíru dramaticky roste a současně s tím se prodlužují dodací termíny. Tento problém se ovšem zdaleka netýká jen papíru. Ceny surovin pro výrobu obalů rostou všeobecně – u dřeva to je za poslední rok o asi 60 % (jen v měsíci dubnu cena dřeva pro výrobu palet vzrostla o 14 %), ale u LLDPE granulátu, potřebného pro výrobu stretch fólií, o více než 20 %.
Kolísání ceny se samozřejmě, jako u jiných komodit, dá předpokládat, zvláště v tak neklidném období, jako nyní prožíváme. Ovšem v tomto případě dostala situace na trhu v poslední době mimořádnou dynamiku. Pro společnosti jako je Geis se tak zajišťování obalů komplikuje, neboť ceny za vstupní komodity se stávají dlouhodobě neudržitelnými. To samozřejmě neznamená, že by tuto službu zákazníkům nebylo možné zajišťovat.

Situace na trhu obalových materiálů je v současnosti skutečně velmi nestandardní. Rostoucí poptávka po obalech vyvolaná loňským dramatickým nárůstem internetového obchodování sice přinesla zvýšení produkce vlnité lepenky v České republice, ale současně vedla i ke zvýšení objemu jejího exportu do zahraničí. Spolu s tím rostla poptávka po papíru, a tedy i po sběrovém papíru, protože obaly z vlnité lepenky se převážně vyrábí z recyklovaného papíru. Jenže během pandemie sběr papíru poklesl, takže papírnám po celé Evropě chybí. Vlivem toho od druhého pololetí 2020 výrazně roste cena sběrového papíru a tím i cena suroviny pro výrobu vlnité lepenky. Tento trend zatím pokračuje i v letošním roce, dokonce by se dalo říct, že s příchodem jara zdražování akceleruje. Tato nepříznivá situace by se měla vrátit do normálního stavu až po stabilizaci ekonomiky a obchodu, což může trvat i několik měsíců. Nicméně se dá předpokládat, že zvýšené využívání internetového obchodování, doprovázené zvýšenou poptávkou po papírových obalech, zůstane i do budoucna běžné.

Vzhledem k tlaku Evropské unie na používání udržitelných a recyklovatelných materiálů při balení obecně roste poptávka po využívání speciálního papíru na nákupní tašky a zájem o papír přichází dokonce i z oborů, kde si to ještě nedávno nikdo nedokázal ani představit, například pro výrobu lahví na nápoje.
Situaci na trhu s obaly navíc komplikuje i náhlý nedostatek měkkého dřeva doprovázený dramatickým zvyšováním jeho ceny. To vyvolal významný růst poptávky zejména v Číně a Spojených státech, kde se lehké dřevo využívá k rekonstrukcím obytných dřevostaveb, které se v době pandemie mezi Američany překvapivě rozšířily. Nedostatek dřeva se stal celoevropským problémem, který nelze snadno vyřešit zvýšením jeho těžby. Proto například výrobci palet varují, že už nedokážou dodávat požadované množství.
Podobně tomu je i u dalších obalových materiálů – například cena bublinkových fólií během šesti měsíců vzrostla o více než třetinu a v případě stretch fólií dokonce až o téměř 45 %. K tomu se přidává i růst ceny spojovacího materiálu o přibližně 15 %. „Růst ceny kartonu o 10 až 20 % je sice velmi nepříjemný, ale nás mnohem víc trápí skutečnost, že se extrémně prodloužily dodací lhůty ze tří týdnů, běžných v nedávné době, až na více než 10 týdnů u některých dodavatelů v současnosti,“ říká Tomáš Körner, vedoucí produktu Obaly společnosti Geis.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...