O podnikatelskou zónu v Olomouci je mezi investory zájem

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

O budoucí podnikatelskou zónu v někdejších kasárnách v Olomouci-Neředíně, kterou chystá radnice, mají už nyní investoři velký zájem. Město proto připravilo speciální formulář a s jeho pomocí bude předložené projekty investorů posuzovat. První část zóny by mohla být připravena příští rok na podzim, řekl primátorův náměstek Filip Žáček (ČSSD).

„S ohledem na skutečnost, že o vstup do podnikatelské zóny je velký zájem a kapacita první etapy je limitní, předpokládáme, že budeme zájemce hodnotit podle podrobného popisu jejich investičního záměru a na základě jednotných kriterií posuzovat konkrétní nabídky,“ uvedl.

Projekty investorů podle něj musí být v souladu s parametry připravované etapy podnikatelské zóny. „Jde nám o to, aby měl budoucí provoz podnikatelské zóny minimální dopad na tuto část města. Chceme klást především důraz na kvalitu a přínosy pro region,“ podotkl.

Tři městské průmyslové zóny jsou už obsazené, město tak nyní investorům zatím nemůže nabídnout volné pozemky. Vybudování zhruba osmnáctihektarové průmyslové zóny v Neředíně má stát několik desítek milionů korun, dotace může pokrýt až 75 procent nákladů.

V první fázi se radnice v Neředíně zaměří na revitalizaci ploch o výměře 6,1 hektaru, které sousedí se silnicí vedoucí z Olomouce do Topolan. Radní už schválili vyhlášení soutěže na projektovou přípravu a zároveň schválili podání žádosti o dotaci. „Zóna někdejšího vojenského areálu je v územním plánu dlouhodobě vedena jako plocha určená pro smíšenou průmyslovou výrobu,“ řekl primátorův náměstek Aleš Jakubec (TOP 09).

Podnikatelskou zónu chce radnice ve dvou etapách vybudovat v následujících letech. Zhruba třetinu pozemků v areálu bývalých neředínských kasáren vlastní město, zbývající část parcel má soukromé majitele. Na pozemcích je třeba vybudovat infrastrukturu a silnice. Žáček odhadl, že první část zóny by mohla být připravena pro vstup investorů příští rok na podzim. „Vše se ale bude odvíjet od dotací,“ upozornil.

Volné plochy už nenabízí městská průmyslová zóna Keplerova, kde se usadily například belgická firma Fardis, francouzská společnost Leroy Somer či britská Senior Automotive. Obsazena je také zóna Pavelkova. V obou průmyslových zónách vzniklo 2000 přímých pracovních míst a dalších 1000 míst bylo zřízeno u subdodavatelů.

Průmyslová zóna Šlechtitelů v Olomouci, která byla dokončena v roce 2006 a má rozlohu asi 17 hektarů, je zcela zaplněná několika menšími provozy, v nichž se vyrábí například obalové materiály, okna a autodoplňky.

Průmyslové haly v Olomouci postupně budují developeři, kteří je poté nabízejí investorům. Například skupina Accolade plánuje, že v průmyslovém areálu v Olomouci-Řepčíně postaví montážní haly, ve kterých by mohlo v budoucnu najít práci několik stovek lidí.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...