Nový patent českého strojírenství: Pětkrát výkonnější nástroj pro obrábění

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Česká strojírenská firma TGS vyvinula vylepšenou geometrii pro rohovou frézu F9660. Tato patentovaná geometrie vysoce zefektivnila výkonnost nástroje, jehož hlavním úkolem je odebrat co nejvíce materiálu za co nejkratší čas. Jejím přínosem jsou vylepšené vlastnosti výkonu oproti předchozímu modelu F8660 při zachování trvanlivosti nástroje.

Ušetří se tak jeden nástroj a náklady s ním spojené. Vylepšená fréza se dostane na pětinásobek průměrného výkonu staršího typu nástroje F8660. Technici firmy TGS spustili vývoj inovované geometrie rohové frézy s cílem zlepšit výkon starého modelu nástroje F8660 a zároveň zachovat trvanlivost nástroje. Jednou z klíčových inovací byla i geometrie čela nástroje, které je předmětem patentu.

“České strojírenství potřebuje chytit dech. Říkáme již dlouho, že nechceme být montovnou Evropy, nechceme být na konci potravinového řetězce průmyslu. K tomu je nutné mít vlastní produkt a podporovat své vlastní know-how. Každá firma sama zodpovídá za svoji budoucnost, ale bohužel jsme si zvykli, že zásobujeme Evropu výrobní kapacitou, a rostli jsme se zvyšující se spotřebou. Tento koncept se rozpadl a firmy si musí rychle najít jiný důvod své existence. Vlastní vývoj, ať že je to cokoliv, je podle mě základem pro přežití,” řekl Pavel Diviš, zakladatel a CEO firmy TGS. “Náš patent dokazuje, že jsme jsme zase o kousek dál v poznání řezného procesu. Vzali jsme jeden parametr, kterým bylo v tomto případě množství odebraného materiálu. Ten jsme postupně maximalizovali. Obětovali jsme sice ostatní vlastnosti, ale ladili jsme řezné síly. Když nás geometrie začala poslouchat, starali jsme se o trvanlivost, a výsledkem je kompromis. České strojírenství se mění a my musíme také,” doplnil Diviš.

Srovnávací video si prohlédněte ZDE.

“Při srovnání obou modelů se ve výsledku bavíme o rychlosti zanoření na maximální hloubku, což je u tohoto nástroje trojnásobek jeho průměru. Model F8660 to zvládne za 72 sekund, u nového modelu F9660 je to 14 sekund. Vrtání stejného otvoru vrtákem trvá 7 sekund, a když se k tomu připočítá výměna nástroje, jsme na srovnatelném čase,” doplňuje Petr Šrachta, Specialista vývoje nástrojů v TGS.

Patentovaná geometrie čela zefektivňuje zanořování obráběcího nástroje do materiálu a díky tomu eliminuje operaci vrtání a snižuje náklady na obrábění. S patentovaným nástrojem se lze zanořovat do uzavřené kapsy jak po rampě, tak po šroubovici také do hloubky celé délky břitu, a to při použití maximálního úhlu zanoření až 15° a běžného posuvu pro frézování. Zanoření do uzavřené kapsy je pětkrát rychlejší než u předchozí generace a je srovnatelné s předvrtáním vrtákem. Oproti vrtání však eliminuje nutnost dalšího nástroje i jeho výměny. Nástroj lze ideálně použít pro hrubování, frézování bokem, drážkování, silové obrábění či dynamické obrábění.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...

Reklama

TGS nástroje-stroje-technologické služby spol. s r.o.
TGS nástroje-stroje-technologické služby spol. s r.o.