Nové pneumatické válce IVAC od firmy Norgren nabízejí dramatické snížení nákladů

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Norgren, přední mezinárodní firma v oblasti pneumatických pohonů a fluidní řídicí techniky, oznámila, že uvádí na trh řadu inovativních, vysoce výkonných pneumatických válců, navržených s ohledem na významné snížení spotřeby energie a provozních nákladů, určených pro OEM a koncové uživatele a vhodných pro rozličné provozní úlohy.

Běžné pneumatické regulační obvody obsahují sestavu válců, ventilových terminálů, akčních členů, regulátorů průtoku a snímačů. Všechny komponenty mají vlastní konektory a příslušenství. V typické úloze je třeba pro realizaci jedné funkce až třináct různých komponent. Tato složitost představuje skutečnou nevýhodu a omezení. Společnost Norgren, na základě těsné spolupráce se zákazníky, hledala způsob, jak toto omezení překonat a uspokojit individuální požadavky uživatelů. Výsledkem jsou integrované jednotky IVAC (Intergrated Valve and Actuator Control), které kombinují válce, regulátory průtoku, tlumiče a snímače v technicky sladěný a výhodný celek.

IVAC je akční člen, optimalizovaný s ohledem na hmotnost a zastavěný prostor, vhodný pro průměry 40 až 80 mm, který zahrnuje i ventily a magnetické spínače a umožňuje tak realizovat kompletní regulační obvod. Každá jednotka, vhodná jak pro nové stroje, tak pro retrofit stávajících instalací, má jen jedno pneumatické a elektrické připojení a eliminuje potřebu použití samostatných ventilových terminálů, komponent, pneumatických rozvodů a příslušenství.

Tato integrovaná platforma snižuje uživatelům náklady mnoha různými způsoby. Protože instalace, údržba a nahrazení jedné integrované jednotky jsou mnohem jednodušší, zkracují se doby a snižují náklady potřebné na instalaci, uvedení do provozu a plánovanou i neplánovanou údržbu. Kratší odstávky pro údržbu pneumatického pohonu znamenají větší produktivitu zařízení. Kromě toho jsou eliminovány pneumatické rozvody mezi akčním členem a ventilovým ostrovem, a tím se redukuje mrtvý objem a snižuje spotřeba tlakového vzduchu o až 50 %. Náklady na jeden milimetr zdvihu jsou tak ve srovnání s konvenčním řešením významně sníženy. Pro stroj s dvěma milióny zdvihů ročně je úspora energie taková, že se náklady na IVAC vrátí za jeden rok. IVAC navíc zlepšuje vzhled strojů. Ostré, čisté tvary vyhlížejí sofistikovaně a přispívají k tomu, že celé zařízení má moderní vzhled.

K dispozici je množství variant, včetně verzí vhodných pro čisté prostředí a čištění agresivními prostředky, které umožňují výrobcům strojů a zařízení snáze splnit zvýšené požadavky na hygienu.

Výrobci strojů a zařízení (OEM) mohou využívat všechny výhody IVAC bez nutnosti speciálních úprav připojovacích rozměrů, protože produkty IVAC splňují rozměrové požadavky nejnovějších standardů ISO VDMA. Jednotné elektrické připojení vstupů a výstupů konektorem M12 umožňuje zapojit IVAC k řídicí jednotce přímo nebo prostřednictvím provozní sběrnice bez ohledu na to, jaký protokol se bude používat.

Richard Bull ze společnosti Norgren vysvětluje: „Když jsme konstruovali válce IVAC, naším základním cílem bylo nabídnout unikátní a inovativní způsob, jak pomocí integrované jednotky ušetřit energii. Jednotky IVAC byly navrženy tak, aby poskytly výrobcům strojů a zařízení i koncovým uživatelům vysoce výkonné řešení se špičkovými technickými parametry. Pomáhají snižovat náklady na energii a spotřebu tlakového vzduchu a zkracují doby odstávek potřebných na údržbu zařízení a na jeho čištění v prostorech s vysokými nároky na čistotu a hygienu. Konstrukce integrovaných akčních členů je založena na maximální modularitě, která umožňuje, aby všechny komponenty mohly být snadno smontovány i rozebrány. Základní prvky modulární koncepce IVAC jsou speciální moduly regulačních ventilů, umístěné přímo na konci válce, integrované pneumatické rozhraní, snímače polohy, displej pro zobrazení stavu a elektrické připojení.“

Richard Bull dále dodal: „V mnoha úlohách se zvýšenými požadavky na hygienu je nutné zamezit kontaminaci usazováním nečistot na složitém povrchu zařízení. Jednotky IVAC proto vyvolávají oprávněný zájem mezi potenciálními uživateli, konstruktéry, výrobními manažery a techniky údržby ve všech oborech, kde je třeba nekompromisně dodržovat přísná hygienická pravidla. Jednou z firem, která už ocenila technické přednosti produktů IVAC, je KHS Kriftel, přední společnost vyrábějící zařízení na plnění nápojů do sudů, která instalovala produkty IVAC do své nové linky CombiKeg.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...