PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Nová laboratoř slouží studentům ZČU k simulaci řídicích systémů

V Západočeské univerzitě v Plzni mají novou laboratoř. Díky ní se studenti seznámí s řídicími a regulačními systémy, které jsou v průmyslových provozech obvyklé.

Zástupci Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a společnosti ABB společně otevřeli novou laboratoř výkonové elektroniky se specializací na regulaci a řízení. V České republice se jedná o unikátní laboratoř, ve které studenti budou moci uskutečňovat a sledovat simulace moderních řídicích systémů jako v běžných průmyslových provozech.

Ilustrační fotografie. Zdroj: ZČU, ABB

Ilustrační foto. Zdroj: ZČU, ABB

Díky nové laboratoři se studenti seznámí s problematikou realizace moderních řídicích systémů. Vyzkouší si oblasti, které jsou klíčové při uvádění řídícího sytému do provozu, ať už se jedná o konfiguraci čidel, vytváření aplikací či ozkoušení si monitorovací a ovládací rozhraní dispečinku. Budou se moci věnovat úlohám z oblasti měření a regulace nebo se zabývat detaily průmyslových sběrnic. „Cílem je maximálně prakticky využít a skloubit znalosti fyziky, matematiky, regulační techniky a elektrických pohonů se současným zapojením pozorovacích schopností, selského rozumu a fantazie, jinými slovy rozvíjet inženýrského ducha,“ vysvětlil Jan Molnár z katedry elektromechaniky a výkonové elektroniky.

Škole pomohla i společnost ABB, která poskytla zdarma většinu důležitého vybavení laboratoře. „Díky této téměř milionové investici bude studentům k dispozici reálná regulovaná soustava, která má reálné fyzikální vlastnosti. Je v ní možné například vyvolat poruchu, na kterou musí reagovat regulační systém,“ sdělila ředitelka marketingové komunikace společnosti Lucie Jandová.

Laboratoř se bude využívat při výuce předmětů Průmyslová elektrotechnika a mechatronika, Aplikovaná teoretická elektrotechnika a Regulační technika.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Studenti ČVUT spolupracují na experimentu s názvem Stratocaching

Když se spojí dohromady geocaching – tedy hledání ukrytých předmětů pomocí navigačního systému GPS – se stratosférickým balónovým létáním, vznikne...

Zavřít