PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Největší tuzemský výrobce zámků FAB vznikl před 105 lety

Hlavní výrobní náplní největšího tuzemského výrobce zámků FAB v Rychnově nad Kněžnou, který vznikl před 105 lety, 9. října 1911, je produkce stavebních zámků a zámků pro automobily, motocykly a jízdní kola. V roce 1997 se firma stala členem celosvětového zámkařského koncernu Assa Abloy se sídlem ve Švédsku.

Firma FAB byla založena v Rychnově nad Kněžnou v roce 1911 továrníky Aloisem Fáborským a Františkem Šedou. Od počátku se podnik věnoval výrobě stavebních a nábytkových zámků, po válce přibyly do programu i zámky automobilové. Na vzniku známé cylindrické vložky, takzvané fabky, má největší podíl Antonín Fáborský, který podnik od svého otce převzal v roce 1937 ve svých 25 letech. Jeho inspirací byly egyptské zámky, které obdivoval, když tam ve 30. letech jezdil za obchodem.

Už v březnu 1948 byla v podniku zavedena národní správa, v červnu 1948 komunisté továrnu znárodnili. Poté procházel podnik četnými změnami a mnohokrát se přejmenoval. V roce 1992 vznikla akciová společnost FAB.

V roce 1997 do rychnovské továrny FAB a její výroby stavebních zámků a autozámků majetkově vstoupila švédská Assa Abloy. Hlavní závod v Rychnově nad Kněžnou vyrábí cylindrické vložky zámků a visací zámky. V roce 2012 firma otevřela nový závod na autozámky v Týništi nad Orlicí. Letos od Assa Abloy koupila výrobu autozámků japonská zámkařská společnost Alpha Corporation.

V roce 2014 závody v Rychnově a Týništi zaměstnávaly asi 1000 lidí a vykázaly obrat 2,9 miliardy korun. Rychnovský závod v minulých letech zažil výrazný rozvoj a v současnosti patří k největším v oboru v Evropě. Vedle značky FAB se v Rychnově vyrábí dalších asi 15 značek v rámci koncernu Assa Abloy, asi 80 procent výroby jde na export.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Strojírenský ZKL prodá areál bývalého hanušovického závodu

Strojírenský koncern ZKL prodá areál bývalého hanušovického závodu, který musel zavřít letos na jaře. Firma už má první zájemce. Podle...

Zavřít