Komentář: Nedostatek absolventů s technickým vzděláním pocítíme v blízké době

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Na středních a vysokých školách zaznamenávají nižší počet studentů zajímajících se o technické obory, přitom se jedná o obory s nejvyšší poptávkou na trhu práce. Česká republika má dlouholetou strojírenskou tradici a je nutné tuto tradici nejenom udržovat, ale také ji rozvíjet.

Počet absolventů vysokých škol seza uplynulé desetiletí zdvojnásobil. Počet absolventů s technickým zaměřením se však zvýšil nepatrně. Co s tím, že bude devět z desíti absolventů zaměřeno na humanitní nebo přírodovědné obory? Kdo bude nadále udržovat a rozvíjet průmyslové inženýrství, které má v České republice dlouholetou tradici?

O studium na vysokých školách je zájem, jelikož se maturitní vzdělání u většiny pracovních pozic stalo nedostačujícím. Stále více studentů volí cestu nejmenšího odporu a volí obory netechnického charakteru. Výsledkem je a bude malý počet absolventů technického zaměření, který se zcela jistě podepíše na vývoji českého průmyslu. Uvědomme si, že průmysl je jedním z hlavních pilířů našeho státu.

Čtěte také další články věnující se českému školství:

Jiří Klocek, Vítkovická střední: V Česku schází větší propagace techniky

Jak vyřešit problém troskotajícího českého technického školství?

Krize v českém technickém školství: Fórum usiluje o obrat k lepšímu

MPO chystá daňové úlevy pro firmy zaměstnávající studenty technických oborů

Čeští vysokoškoláci by nejraději pracovali v ČEZ, ČNB nebo Škoda Auto

Zkušení technologové, konstruktéři a průmysloví inženýři pomalu odcházejí do důchodu a na jejich pozice jsou nasazováni absolventi s nedostatečnými zkušenostmi. Právě u těchto oborů je zaznamenávána nejvyšší poptávka a už dávno neplatí, že jsou to obory špinavé nebo černé. V tomto případě se musí začít řešit příčina, která má za následek nedostatečný počet kvalifikovaných absolventů.

Jednou z možností, jak zvýšit počet studentů zajímajících se o technické obory, je rozvíjet jejich technické myšlení a tvůrčí potenciál už na základních školách. Právě žáci devátých tříd mohou ovlivnit počet absolventů a rozvoj průmyslového inženýrství, neboť oni jsou ti, kteří se rozmýšlí nad svým budoucím povoláním. My jsme ti, kteří jejich rozhodnutí můžeme ovlivnit. Teď je otázka, zdali vybereme správný směr.

Tip: Sledujte pracovní nabídky na portálu Průmysl.cz » zobrazit nabídky práce.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...