Názor: Najednou špatné tarify byly špatné hned od začátku

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Včera se opět začala vařit voda kolem tarifů za odběr elektřiny, celou situaci komentoval premiér Bohuslav Sobotka, když se před tím sešel včera kvůli návrhu ERÚ s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní práce Michaelou Marksovou. Po jednání pak Sobotka prohlásil, že návrh je špatný a je třeba ho přepracovat. Se změnou tarifů podle něho není nutné spěchat a měla by jí předcházet rozsáhlá debata.

Vzpomněl jsem si na to, když jsem zahlédl včera v Televizních novinách na televizi Nova, které uváděla čím dál tím krásnější Lucka Borhyová, chudáka majitele chatky kdesi v lese, jak otevírá svoji skříňku s elektroměrem a hlavním jističem. Tohle už tady přece už bylo a hodně před drahnou dobou!

Jak to, že návrh usnul na tak dlouhou dobu a vláda se návrhem začala zabývat až teď? Přece i malý kluk ví, že tohle, co se nám snažilo ERÚ podstrčit, je – promiňte mi to slovo – prasárna.

Sám jsem to poznal, když jsem se koncem loňského roku odstěhoval z Prahy, ve které se vesele staví hnusná skleněná veledíla, která vůbec nerespektují ráz okolní výstavby, doprava kolabuje a návrhy – na chvíli – osvobozujících obchvatů přicházejí až dvanáct minut po dvanácté hodině. Do baráku, který jsem si vybral na dožití a užití svobody z toho, že nebydlím v řadové zástavbě a sousedka mi nevelí, co mám dělat, kdy mám grilovat a kdy ne, jsem velmi záhy zjistil, že přívod elektriky vzdušným vedením trpí jedním nedostatkem. V síti je totiž trvalé přepětí, projevující se tím, že mi praskaly neustále především bodové žárovky.

A protože třídím odpad, mám za tím účelem na dvorku z Ikea čtyři jímače na plast, papír, sklo a kartonové krabice, a protože mi není lhostejné, jak rostou stohy odpadů, vyprodukované přiblblými americkými předraženými kafetériemi a výrobnami mastných humusů, třídím a jsem tím pádem ekolog. K tomu jsem si uvědomil, že snížím i spotřebu elektrické energie a tak jsem se stal realizátorem nápadu, totiž že vyměním všechny žárovky v celém domě za LEDkové. Těm totiž – díky jejich vnitřnímu zapojení – přepětí tolik nevadí.

Z vlastní zkušenosti vím, že nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci, což jsem si ověřil zakoupením dvanácti no-name LED žárovek a jejich vrácením v nákupním megacentru, protože první odešla po dvou hodinách, druhá po třech a třetí za deset minut po té druhé, a proto jsem zvolil Philips a zaplatil za žárovky pěkný balík peněz.

Ještě jsem neměl čas spočítat návratnost, ale u srdce mě hřálo, že LED žárovka o příkonu 5,5 W má stejný světelný tok jako stowattová žárovka. Hned na první pohled tedy je jasné, že místo svíticích topidel šetřím hnedle 94,5 % energie na jedné žárovce.

A teď zpět k ERÚ. Nový návrh, který byl – podle mého mínění špatný hned od samého začátku – totiž vůbec nestimuluje k šetření! Vy zaplatíte paušál odpovídající velikosti jističe a proměnlivá složka – tedy vlastně spotřeba – je jen zanedbatelnou částkou, která až tak moc neovlivní vaše výdaje. Onen zmíněný děda v lese, který na své chatě pobývá pár měsíců v roce, zaplatí balík, mnohem víc, než kdy před tím. Co je to za logiku, ptám se?

Bohudík tedy – zřejmě díky rotě svých poradců – prozřel i premiér Sobotka a tak se před vraty ERÚ objevila velká pomyslná značka s nápisem STIOP! A najednou budeme zkoumat další alternativy k tomu, aby megafirmy, dodávající energii vydělaly a jejich představenstva si mohla rozdělit megaodměny. Co je ale hlavní, tato Sobotkova nahozená brzda se kupodivu tentokrát týká i běžných lidí, malých podnikatelů, kteří by zaplatili o Sobotkovými poradci vypočtených 38 % více, i když ta procenta nejsou úplně přesná, protože záleží na volbě jističe a spotřeby před a po dni D, kdy měly navržené hovadiny od ERÚ vstoupit v platnost.

Takže, díky pane Sobotka, volby se blíží a já chci věřit tomu, že tohle nebyl jen populistický krok, který jste si šetřil po dlouhou dobu v rukávu, abyste jej vysypal v době, kde se lidi budou rozhodovat, zda dát hlas Vám nebo jezdcům v megafirmách, kteří budou ověřovat, zda všechno DPH opravdu skončí ve státní kase i v místech, kde internet funguje jednou za dva dny, zrovna když neprší, nefouká vítr a jde elektřina (okolí Božího Daru mne napadá) a za tím účelem zlevníme pivo.

Vůbec neobstojí názor „Nové tarify byly spočítány na základě vládou schválené aktualizované státní energetické koncepce a národního akčního plánu pro chytré sítě. Takže to není náš výmysl,“ jak na obhajobu hlouposti v podobě nových tarifů řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

„Nový systém tarifů pro platbu elektřiny, který navrhuje pro příští rok Energetický regulační úřad, by znamenal zdražení cen elektřiny pro více než 38 procent domácností, vyšší ceny by zaplatilo také 91 procent podnikatelů s malou spotřebou elektřiny,“ shrnul premiér závěry analýzy. „Ten návrh je špatný, podle mého názoru – ukazuje to analýza – je důležité ho přepracovat a je potřeba to pojmout komplexně,“ uzavřel premiér.

S navrhovanou změnou tarifů však nesouhlasí ani ekologové. Podle nich návrh dopadá na ty, kteří energií šetří. Nesouhlas s nastavením tarifů již dříve vyjádřilo i Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace. „Na naši organizaci se hojně obracejí spotřebitelé, kteří si pomocí kalkulátoru na stránkách ERÚ spočítali, kolik by podle nových tarifů za elektřinu platili. Mnohdy je to až o několik tisíc korun ročně více než doposud,“ sdělila předsedkyně sdružení Gerta Mazalová.

A ještě dodám slova předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly: „Návrh trestá občany za to, že šetří elektrickou energií, kupují si nízkoenergetické spotřebiče a úsporné žárovky. Nezávislý energetický regulátor jim navrhuje diskriminační pravidla, občané mají platit za to, že vůbec mají možnost odebírat elektrickou energii. Takto si nepředstavujeme veřejnou službu.“

Já taky ne a jsem moc rád, že se v této věci začalo něco dít. A že najednou nám nevadí, že nové tarify nepojedou od roku 2017 a vydrží na několik desítek let. Šlo by totiž o další atak na kapsy a trpělivost občanů a především malých podnikatelů, na které poslední dobou míří cílené útoky kvůli malým daním, které odvádějí státu – ale o tom zase někdy příště.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...