PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Na veletrhu v Brně získalo zlatou medaili šest výrobků

Na strojírenském veletrhu v Brně získalo dnes zlatou medaili šest výrobků. Mezi oceněnými jsou například dvě vysoké školy nebo čínská společnost Xi an Shaangu power. V soutěži bylo 32 exponátů, řekli ČTK organizátoři.

„Počet přihlášených exponátů je letos o pět vyšší než v loňském roce. Porota hodnotila i několik čínských výrobků. Čína je partnerskou zemí letošního veletrhu,“ uvedl mluvčí Veletrhů Brno Jiří Erlebach.

Čínská společnost Xi an Shaangu získala zlatou medaili za turbínu, která využívá energii z vysokých pecí a podle poroty je energeticky úsporná. Medaili má i společnost Tajmac-ZPS za pětiosé multifunkční obráběcí centrum, firma KUKA Roboter a společnost MEPAC CZ za víceúčelový mobilní laserový systém pro svařování.

Ocenění dostaly i dvě vysoké školy. Brněnské Vysoké učení technické za přídavné zařízení pro 3D zobrazování, které je volitelným příslušenstvím elektronových mikroskopů. Na začátku byl výzkumný projekt a nadšení. Studenti potřebovali zobrazit své nanovzorky ve 3D pohledu a na relativně velké ploše. K takovému úkolu pouze elektronový mikroskop nestačí a využívá se i tzv. mikroskopie atomárních sil, která právě 3D zobrazování umožňuje velmi dobře. Dostupná zařízení studentům z mnoha důvodů nevyhovovala nebo byla cenově nedostupná. Pokusili se tedy vyvinout nové. „Nová metoda současně umožňuje i tzv. korelativní zobrazování, které bylo v této oblasti mikroskopie prakticky nemožné,“ uvedla mluvčí VUT Radana Kolčavová. U poroty uspěla i pražská ČVUT s ultralehkým letounem s netradičním pohonem.

Na brněnském výstavišti dnes začal 58. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). V Brně vystavuje 1700 firem ze 35 zemí. Polovina vystavovatelů je ze zahraničí. Největší zájem je tradičně z Německa, partnerskou zemí je letos Čína.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Vizualizace tramvaje společnosti Škoda Transportation. Zdroj: skoda.cz/
Škoda Transportation dodá tramvaje pro budovanou trať ve Finsku

Skupina Škoda Transportation dodá tramvaje pro nově budovanou trať v Tampere, třetím největším finském městě. Její dceřiná společnost Transtech Oy...

Zavřít