PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Motorpal bude letos inovovat za 160 milionů korun

Jihlavský strojírenský podnik Motorpal letos pořídí nové stroje a zařízení skoro za 160 milionů korun. Jde o první větší investice do modernizace výroby po třech letech, uvedl v dnešní tiskové zprávě místopředseda představenstva Lukáš Večeř. Firma s 1250 zaměstnanci, která se díky reorganizaci dostala v únoru z insolvečního řízení, už také zahájila práce na vývoji vstřikovacích zařízení pro nový motor automobilky Tatra.

Motorpal, významný výrobce vstřikovacích systémů pro dieselové motory, má závody kromě Jihlavy i v Jemnici, Batelově a ve Velkém Meziříčí. Kvůli zadlužení byla firma v insolvenčním řízení od loňského 18. ledna. Novým majitelem Motorpalu se se v průběhu tohoto řízení stala společnost Moto Capital, za níž stojí podnikatel Grzegorz Hóta.

V prvním letošním čtvrtletí už Motorpal do výroby investoval 28 milionů Kč. Pořídil kupříkladu automatický stroj, díky němuž se výroba vstřikovačů zkrátí z dosavadních dvou minut na 30 sekund.

Dalších 130 milionů korun investuje strojírenský podnik postupně podle náběhu výroby zakázek, u nichž je reálný předpoklad uzavření kontraktu v průběhu letoška. Od roku 2018 by tak měl být Motorpal schopen vyrábět až dva miliony vstřikovacích jednotek ročně. „To znamená navýšení výrobní kapacity o 30 procent a zrychlení dodávek zákazníkům o polovinu,“ uvedl mediální zástupce podniku Karel Samec.

Letošní investice také souvisí s projekty výzkumu a vývoje, kde se Motorpal podílí na vývoji a odzkoušení vstřikovacích zařízení pro výrobce motorů řady světových značek, uvedla firma. Práce na vývoji vstřikovacích zařízení pro nový vzduchem chlazený motor kopřivnické Tatry začaly v Motorpalu tento měsíc. Jde o motor emisní úrovně Euro 6. „Tatře patří velký dík, že nás do vývoje svého nového motoru zapojila,“ uvedl Večeř. Tento vývoj by v Motorpalu měl být ukončen v průběhu příštího roku.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Aditivní technologie za třetinovou cenu od Kovosvitu

Strojírenská firma Kovosvit MAS Sezimovo Ústí na Táborsku dosáhla za první letošní čtvrtletí obratu 330 milionů korun a prodala 68...

Zavřít