PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Moravskoslezské firmy by hned mohly zaměstnat lidi z OKD

Velké firmy v Moravskoslezském kraji mohou ihned zaměstnat desítky zaměstnanců těžební společnosti OKD v případě, že by tato začala propouštět. Volné jsou ale pozice téměř výhradně vhodné pro techniky či mechaniky z povrchových pracovišť. Horníci z hlubinných pracovišť, navíc mnohdy s poškozeným zdravím, by příliš šancí okamžitě sehnat místo neměli. Firma OKD na sebe tento týden podala u soudu insolvenční návrh.

Mluvčí strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková řekla, že aktuální poptávka ve skupině je po profesích brusič, elektrikář, frézař, jeřábník, lakýrník, zámečník, montér, seřizovač, soustružník a svářeč. „Možnost zaměstnat v dělnických profesích důlní pracovníky z podzemí je tím omezená – především jde o požadavky na kvalifikaci, ale i o praxi,“ uvedla mluvčí. Skupina kvalifikované odborníky hledá stále. „Ale potíž je v tom, že množina společných profesí dolů a strojírenské firmy je v dělnických kategoriích malá. Je to tím, že současné strojírenství je ve velké míře o počítačem řízených strojích a kvalifikacích, které se nedají jednoduše nahradit rekvalifikačními kurzy,“ vysvětlila Kijonková.

Kovárna NS 340. Ilustrační foto: Vítkovice Heavy Machinery

Kovárna NS 340. Ilustrační foto: Vítkovice Heavy Machinery

Také hutní podnik ArcelorMittal Ostrava by mohl bezprostředně zaměstnat desítky lidí z dolů, ale jen na určité profese. „Ihned jsme schopni přijmout desítky pracovníků z OKD na technické pozice jako například zámečník, elektrikář, strojař a další. V delším časovém horizontu pak i více,“ sdělila mluvčí hutě Barbora Černá Dvořáková.

Letecký snímek areálu železáren (zdroj: Třinecké železárny)

Letecký snímek areálu železáren (zdroj: Třinecké železárny)

Mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková uvedla, že podnik může prakticky okamžitě přijmout do železáren v Třinci na Frýdecko-Místecku 15 až 20 zájemců o práci, ve Válcovně trub v Ostravě-Vítkovicích a ŽDB Drátovně v Bohumíně na Karvinsku by ihned obsadil až deset pozic. Jde o místa ve výrobě a údržbě v provozech výroby železa a oceli i válcoven. „Potřebujeme zejména kvalifikované zájemce technických profesí, jako jsou zámečníci, elektrikáři, mechanici a podobně, nicméně jsme schopni si poměrně dobře nové zaměstnance zaškolit v požadovaném oboru sami,“ řekla Jurásková.

OKD i s pracovníky dodavatelských firem zaměstnává přes 12 000 lidí. K 30. červnu odejde dohodou 345 lidí, jiné propouštění zatím oznámeno nebylo. Místopředseda Sdružení hornických odborů Rostislav Palička ve středu řekl, že v celém OKD je asi tisíc lidí na povrchových pracovištích. „Jsou svářeči, pracují v mechanických dílnách, takže pro ně uplatnění určitě na trhu práce by se našlo,“ uvedl Palička.

Moravskoslezský automobilový klastr má pro horníky připraven rekvalifikační program a vytipovány lokality, kam by bylo možné umístit první tisícovku lidí propuštěných z OKD. Podle Pavla Juříčka by se horníci mohli rekvalifikovat na operátory v automobilovém průmyslu, strojní mechaniky a specialisty.

Očekávání jsou spojována s firmou Hyundai Mobis, která staví továrnu na výrobu světlometů v Mošnově na Novojičínsku. V budoucnu by tam mělo pracovat na 900 lidí. „V létě začneme intenzivní nábor na dělnické profese, budeme brát zhruba nějakých 120 až 150 lidí, abychom mohli v říjnu nebo listopadu zahájit zkušební provoz,“ řekl manažer společnosti Ivan Leixner. Uvedl, že půjde zejména o technické profese. „Ti, kteří pracovali v OKD na povrchu, si myslím, že budou mít uplatnění. Otázka samozřejmě je, jestli budou spokojeni s platem,“ konstatuje Leixner. Nastupující pracovníci by předtím nemuseli projít žádnou rekvalifikací. „Myslím, že si je dokážeme zaškolit sami. Každý musí samozřejmě projít vstupní zdravotní prohlídkou, aby jim nehrozily nemoci z povolání,“ doplnil ještě manažer.

Mluvčí nošovické automobilky Hyundai Petr Vaněk řekl, že firma přijímá měsíčně jen jednotlivce. Každý uchazeč musí projít přísnou lékařskou prohlídkou, takže horníci, kteří trpí například vázoneurózou (vzniká při dlouhotrvající práci s vibrujícími stroji), tam práci získat nemohou. Šanci mají ze zaměstnanců dolů například elektrikáři, mechanici, zámečníci nebo svářeči, otázka ale podle Vaňka je, zda jim bude vyhovovat plat.

Pro horníky vhodná by podle koordinátora Petra Nádvorníka mohla být práce v závodě na výrobu dřevěného zahradního příslušenství, který chce v Moravskoslezském kraji vybudovat polská firma Martyna. Zatím hledá vhodné místo, už od září může zaměstnat přes 50 lidí. Pracovní agentura Wincott People, která přiděluje firmám manuální pracovníky, dnes oznámila, že dělníkům ohroženým situací v OKD může v Moravskoslezském kraji okamžitě nabídnout až 750 míst.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Mějte své obchodní příležitosti ještě více pod kontrolou

Nová funkce nejobsáhlejší online databáze firem Merk.cz slouží nejen ke zmapování nových obchodních příležitostí, ale například i k analýze vlastních...

Zavřít