PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Moravia Steel chce podle tisku koupit slovenské ocelárny

Skupina Moravia Steel, která vlastní Třinecké železárny, a čínský koncern Hesteel Group se zajímají o koupi slovenské divize amerických oceláren U.S. Steel. Napsal to slovenský list Sme, podle kterého žádná ze zmiňovaných společností ale za závod v Košicích nenabídla cenu, která by odpovídala představám americké korporace, byť vyšší nabídku předložila Moravia Steel. Podle slovenského ministra hospodářství Petera Žigy prodej košických oceláren není na programu dne.

Podle Sme prodej košických oceláren s 11.000 zaměstnanci nebyl definitivně uzavřen, U.S. Steel ji nehodlá prodat za méně než 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun). List napsal, že Moravia Steel, za kterou stojí slovenští miliardáři včetně podnikatele Tomáše Chrenka, nabídla asi 1,3 miliardy eur (35,1 miliardy eur) a nyní se čeká, zda americká korporace sleví ze svých požadavků nebo některý ze zájemců zlepší nabídku.

Informace o prodeji košického podniku popřel slovenský ministr hospodářství Žiga, který je přirovnal k takzvanému hoaxu a ke konspiračním teoriím. „Zatím nic takového není. Máme úroveň našich vztahů (s americkým koncernem) takovou, že komunikujeme i o nepříjemných věcech a v případě, že by něco takového nastalo, jsem přesvědčen, že budeme jako vláda první informováni,“ uvedl Žiga na dnešním diskusním fóru listu Hospodárske noviny k případnému prodeji oceláren v Košicích.

U.S. Steel prodej své slovenské továrny, která patří k největším zaměstnavatelům na Slovensku, už v minulosti zvažovala. V roce 2013 ale dostala od slovenské vlády úlevy v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Výměnou za to se zavázala, že závod na Slovensku si ponechá alespoň pět let a že do konce roku 2016 nebude propouštět. Podnik sice snížil zaměstnanost, podle slovenských úřadů dohodu ale neporušil, protože formálně nepřistoupil k hromadnému propouštění a pracovní místa rušil postupně.

Podle Sme Hesteel Group nabízí za slovenskou divizi U.S. Steel asi miliardu eur (27 miliard korun) a čínský koncern v Evropě již má ocelárnu v Srbsku, kterou v minulosti provozoval U.S. Steel.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Koncept elektrického vozidla od VW. Zdroj: volkswagen-media-services.com
Volkswagen zakládá carsharingovou značku Moia

Automobilka Volkswagen založila novou divizi, která má pod značkou Moia konkurovat společnostem typu Uber a nabídnout moderní způsoby přepravy jako...

Zavřít