Moderní produkty pro kompletní automatizaci v nabídce firmy KOPTA

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

„Robotizace a automatizace jsou velká témata poslední doby, nabízíme pestrý výběr a rychlou dodávku komponent, z nichž se tyto celky skládají,“ říká v následujícím rozhovoru jednatel společnosti Ivan Kopta.

Rodinná firma KOPTA z Hradce Králové je letitým a spolehlivým partnerem nástrojáren a výrobních podniků v oblasti automatizace strojírenské výroby. V tomto oboru se firma pohybuje již více než 25 let. Nosným a nejdůležitějším programem jsou prvky a technologie od firem patřících do skupiny TÜNKERS, kterou na českém trhu společnost KOPTA zastupuje.

Snad každému, kdo se v této oblasti orientuje, automaticky naskočí, že se jedná o prvotřídní upínací techniku, a to jak v segmentu pneumatických, tak i ručních upínačů. „TÜNKERS však nejsou jen upínače a zákazníkům nabízí mnohem víc, stejně jako my,“ říká v krátkém rozhovoru Ivan Kopta.

V jakých oblastech, mimo upínací techniky, je značka TÜNKERS dále aktivní?

Ivan Kopta, KOPTA: Naší kompetencí ověřenou v mnoha aplikacích, tedy nejen v automobilovém průmyslu, jsou i segmenty formování a otáčení. Co se týká formování, můžeme zákazníkům nabídnout ucelenou paletu prvků pro děrování, prostřihování, klinčování a značení. Klinčování v poslední době nabírá na popularitě, protože představuje zajímavou a ekonomickou alternativu k bodovému svařování. Co se týká děrování, není výjimkou, že v jednom pracovním kroku děrujeme více otvorů, což představuje například čtyři až pět otvorů různých průměrů. Přičemž tyto otvory nemusí být výhradně kruhové. Oblast otáčení a polohování pak reprezentují produkty EXPERT-TÜNKERS. Jedná se o paletu otočných stolů, ať již s pevným dělením, či volně programovatelných. Zajímavou variantu představuje otočný stůl velkého průměru, jenž umožňuje umístění robotu uprostřed polohovatelných přípravků. Další nástavbou na otočném stole umožňujeme i výškové ustavení přípravku. Tyto otočné stoly najdou v automatizaci uplatnění například při výměně palet s přípravky, což usnadňuje konstrukci robotických buněk pro více výrobků.

Nedílnou součástí automatizace je manipulace. Nabízíte nějaké aplikace i pro tuto oblast?

Pochopitelně ano, neboť automatizace by byla bez kvalitní a spolehlivé manipulace nemyslitelná. V produktové skupině „greifery“ dokážeme nabídnout zákaznická řešení pro manipulaci s díly v rámci automatizovaných výrobních procesů. Související produktovou skupinou je pozicování, kde nabízíme ucelenou škálu prvků, jako jsou naklápěcí jednotky, lineární vedení, válce pro vysouvání centrovacích kolíků a centrování kruhových dílů. Tyto produkty dokážeme doplnit o keramické pozicovací kolíky od firmy DOCERAM. Jedno z hesel tohoto výrobce zní: „Rozlučte se s otěrem“ a mohu potvrdit, že se zakládá na pravdě. Svou životností výrazně překonávají klasické kolíky z nástrojové oceli.

Z minulých příspěvků společnosti KOPTA víme, že se věnujete také oblasti svařování.

V oblastech svařování a lepení máme zákazníkům skutečně co nabídnout. Na základě blíže stanovených požadavků poskytneme nejen svařovací kleště, a to jak stacionární, tak i robotické. Naše bodovací kleště používá například společnost MAGNA. Svoji kompetenci v oboru svařování i nanášení lepidel posílila společnost TÜNKERS převzetím firmy NIMAK do své skupiny. Stávající produktová nabídka reprezentovaná značkou HELU Schweisstechnik byla nově zahrnuta pod značku NIMAK. Jak jsem zmínil, nemluvíme jen o svařování, ale i o systémech pro nanášení lepidel těsnicích hmot a dalších materiálů. Bodového svařování v sériové výrobě se pochopitelně dotýká i problematika výměny a úpravy čepiček elektrod. Tady nabízíme frézky a výměnné systémy čepiček elektrod od firmy BRÄUER Systemtechnik. Ať už jde o výměnu, frézování nebo kombinovaný přístroj, máme co nabídnout.

Najdeme v nabídce firmy TÜNKERS nějaké zajímavé novinky?

Samozřejmě, každá společnost chce být úspěšná a jejím cílem je nabídnout trhu nejlepší a moderní produkty. Relativně novou produktovou skupinou jsou u TÜNKERS například automatické vozíky AGV, které však své kvality již nyní prokazují u předních výrobců automobilů jako je Volkswagen, General Motors nebo Mercedes-Benz. Vozíky AGV tak doplňují dopravníkové a akumulační systémy od TÜNKERS a dokážeme je integrovat do dopravníkových systémů, kde umožňují přerušit dopravník bez potřeby manipulace s přepravovaným dílem, například u průjezdné komunikace a pokračovat za ní. Další novinkou jsou upínače řady UP, které umožňují bez výměny „konturštyku“ upínat rozdílné síly plechu. A upínače řady U, snižující o 30 % spotřebu stlačeného vzduchu. Mimo produktů od dříve zmíněných partnerů TÜNKERS, DOCERAM a Bräuer Systemtechnik však můžeme dodat například i světlotěsné kabiny pro laserové svařování od firmy IPM Elektromatic, jež mohou být až do výkonu laseru 8 kW postaveny jako pasivní. Od stejného výrobce pochází i ucelená řada bezpečnostních bran a oken. Ať už požadujete bránu posuvnou, teleskopickou nebo rolovací, nabídka vždy obsahuje odpovídající řešení.

Donutila vás aktuální situace nějak zásadně pozměnit dosavadní přístup k prodeji? Je známo, že jste si vždy hodně zakládali především na osobním jednání.

Samozřejmě tak, jak se situace vyvíjí, posilujeme i naše online marketingové a prodejní aktivity. V současné době postupně plníme náš e-shop na adrese www.upinace.eu. V těchto dnech je tedy již možné koupit prakticky plný sortiment ručních upínačů i online. A postupně budeme doplňovat další položky, kterých je nyní už více než 150. Nicméně je zcela jasné, že osobní přístup a jednání se zákazníky tváří v tvář vždy zůstane na prvním místě. Pevně věříme, že situace se brzy ještě více uklidní a za našimi zákazníky budeme opět moci s radostí vyrazit.

Ostatně za nedlouho se s nimi můžete setkat také na MSV v Brně, pokud se tedy budete veletrhu účastnit?

To by nás samozřejmě velice těšilo, ale bohužel se v letošním roce, po dohodě s našimi zahraničními partnery, veletrhu účastnit nebudeme, což nás skutečně velice mrzí. Věříme však, že se s našimi zákazníky na brněnském výstavišti potkáme v příštím roce, a to v plném zdraví i síle. Už nyní se na to velice těšíme.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...

Reklama

KOPTA, s.r.o.
KOPTA, s.r.o.
Společnost KOPTA, s.r.o., působí na trhu již od roku 1992 kdy zahájila činnost pod názvem Ing. Miroslav KOPTA - OSCI-K. Postupem času jsme navázali spolupráci s předním výrobcem pneumatických upínačů a dalších komponentů pro automatizaci firmou TÜNKERS Maschinenbau GmbH a od roku 1999 jsme jejím zástupcem na českém trhu. Společnost KOPTA, s.r.o. byla založena v roce 2006 a převzala veškeré aktivity.