PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Místo pro stavbu GE Aviation bude známo v druhé polovině roku

Rozhodnutí o výběru lokality pro závod společnosti General Electric (GE) Aviation v Česku by mělo padnout ve třetím čtvrtletí letošního roku. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí agentury CzechInvest Petra Menclová. Jitka Fialová, mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), v pondělí uvedla, že na letišti v Hradci Králové by mělo vzniknout Evropské centrum vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů. Odvolala se přitom na tiskovou zprávu společnosti Orbis Avia, která je s ČVUT a GE Aviation spoluautorem projektu. Investice do centra má činit přibližně dvě stě milionů korun. Menclová nepotvrdila, že by to znamenalo, že by v Hradci Králové měl být postaven i samotný závod.

„V tuto chvíli společnost GE Aviation definuje požadavky, na jejichž základě bude lokalita plánovaného centra vybírána. Rozhodnutí o výběru lokality předpokládá na 3. čtvrtletí tohoto toku. Z toho důvodu se souvislost mezi informací zveřejněnou společností Orbis Avia v tiskové zprávě z 1. května 2017 a plánovaným centrem vývoje, testování a výroby společností GE Aviation nejeví jako příliš pravděpodobná,“ uvedla Menclová.

GE loni na podzim podepsala investiční smlouvu s vládou, že v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Podle informací ČTK výše investice bude minimálně 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč). Závod by měl zahájit výrobu turbovrtulových motorů v roce 2022, při plné výrobní kapacitě bude vyrábět více než 400 motorů ročně. Vedení firmy dříve uvedlo, že vzhledem k tomu, že GE Aviation Czech má osm let zázemí v pražských Letňanech, bude závod s největší pravděpodobností postaven ve Středočeském kraji.

Česko by se díky investici dostalo mezi pět států, ve kterých jsou vyvíjeny a vyráběny letecké motory. GE může zažádat o investiční pobídku na stavbu závodu maximálně do 25 procent uznatelných nákladů.

General Electric je největší americký průmyslový konglomerát a z hlediska tržní kapitalizace patří mezi tři největší společnosti na světě. Soustřeďuje se zejména na dopravní technologie, ropu a zemní plyn, finanční služby, energetiku, letectví, zdravotnictví i farmaceutický a strojírenský průmysl. Založen byl v roce 1892, pobočky má ve 170 zemích a zaměstnává přes 300.000 lidí.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Vítkovice Machinery Group zastaví majetek a prodají Hutní monáže

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) zastaví majetek za 612 milionů korun. Rozhodla o tom dnes valná hromada společnosti Vítkovice,...

Zavřít