PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Miliardář Krsek kupuje polovinu společnosti Papcel

Poloviční podíl v litovelském výrobci papírenských strojů Papcel kupuje miliardář a spolumajitel strojírenské společnosti Škoda Transportation Tomáš Krsek. O podpisu smlouvy mezi Papcelem a Krskovou investiční skupinou Bohemia Industry dnes informoval server Forbes.cz. Hodnotu transakce nechtěla ani jedna strana komentovat. Podle Forbesu šlo o částku v řádu vyšších stovek milionů korun.

Informaci o koupi poloviny Papcelu potvrdil Jan Mynář ze skupiny Bohemia Industry. „Papcel je průmyslová firma s velkým potenciálem růstu. Vyrábí pro zahraniční trhy a umí využít synergie velké odbornosti a specializace českých strojařů a relativně levné pracovní síly. V tom se podobá byznysu Tomáše Krska, i proto mu investice dávala smysl,“ řekl Mynář Forbesu. Papcel podle Mynáře hledal investora kvůli další plánované akvizici v západní Evropě.

Papcel vyrábí a dodává stroje a zařízení pro kompletní linky papírenských strojů. Jediným akcionářem firmy byla dosud česká holdingová společnost VEGA-HSH, kterou vlastní rodina podnikatele Davida Dostála.

Firma Papcel Litovel byla založena v roce 1950 a nyní zaměstnává kolem 250 lidí. Zajišťuje kusové dodávky, opravy, repase a rekonstrukce výrobních uzlů a celých technologií. Zatímco dříve se Papcel soustředil hlavně na Rusko, nyní se snaží získat nové zakázky také například v Íránu či jihovýchodní Asii.

Papcel postupně expanduje do zahraničí. V roce 2012 využil insolvence španělského konkurenta Gorostidi a koupil jeho obchodní značku i know-how. Litovelský podnik by díky tomu měl posílit pozici na zahraničních trzích a snížit náklady na výzkum a vývoj nových papírenských strojů. O dva roky později Papcel převzal francouzského konkurenta ABK.

V roce 2014 Papcel zvýšil tržby meziročně o pět procent na 898 milionů korun z 853 milionů o rok dřív. Více než 70 procent tržeb získal díky dodávkám papírenských technologií pro zákazníky z východní Evropy. Hlavním exportním trhem Papcelu bylo opět Rusko, následovalo Bělorusko, ve kterém firma získala velkou zakázku na stavbu a vybavení papírenského závodu v hodnotě 69 milionů eur (1,9 miliardy korun). V roce 2015 Papcel vykázal rekordní tržby 1,5 miliardy korun a loni obrat skupiny klesl na 1,2 miliardy korun.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Bosch letos investuje 1,5 miliardy korun do systému Denox

Českobudějovická společnost Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, letos investuje téměř 1,5 miliardy korun. Zhruba...

Zavřít