Milan Macholán, První brněnská strojírna: Vítězství v soutěži Firma roku 2012 je výzva k ještě lepší práci

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[ROZHOVOR] Když bylo třeba, nechali si zaměstnanci snížit mzdy o deset procent – lidé v První brněnské strojírně (PBS), Firmě roku 2012, věděli, že pracovní místa nejsou samozřejmostí a že když se situace obrátí, dostanou přidáno. Což se taky stalo. Podle ředitele Milana Macholána je vzájemná důvěra důležitá. V čem tkví tajemství úspěchu jeho firmy? Čím oslovila PBS porotu? A jak moc změnilo vítězství chod firmy?

Milan Macholán 

Je generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti První brněnská strojírna Velká Bíteš – firmy, která se věnuje mimo jiné letectví, energetice, ekologii, dopravní technice a kryogenice. Kromě toho je Milan Macholán zastupitel města Velká Bíteš a člen představenstva Asociace leteckých výrobců.

[Průmysl.cz] Vaše firma zaměstnává 760 pracovníků. Jak se v takovém počtu lidí oslavuje zisk ceny?

[Milan Macholán] Zaměstnanci se ptali, jak soutěž vypadala, cenili si úspěchu, ale především byli rádi, že se firmě celkově daří. Při vánočním setkání se zaměstnanci v kulturním domě jsem se všemi přítomnými prošel prezentaci naší firmy, kterou jsem připravil pro soutěžní komisi začátkem listopadu 2012. Také jsme při uvedeném vánočním setkání vylosovali jednoho pracovníka, který získal hlavní cenu, skútr, za Firmu roku 2012.

Změní vítězství v soutěži nějak chod firmy?

Vítězství určitě chod firmy nezmění. Musíme pracovat stejně i nadále. Je to spíše výzva, abychom pracovali ještě lépe.

Otevírá vám to nové možnosti?

Budeme se samozřejmě chtít zviditelnit a podpořit přesného strojírenství v České republice.

Jak moc se domníváte, že je soutěž relevantní pro potenciální zákazníky?

Máme už první odezvy. Zákazníci i dodavatelé si váží spolupráce s naší firmou. Věřím, že vítězství nám pomůže získat i nové zákazníky.

Čím jste oslovili porotu?

Byla to kombinace několika faktorů. Máme světový výrobek – letecký proudový motor TJ 100, působíme v ekologii – dodáváme pro čističky odpadních vod dekantační odstředivky, máme hi-tech referenci – třístupňovou kaskádu nízkoteplotních kompresorů ve švýcarském CERN. Investujeme také hodně prostředků do modernizace firmy a do technického rozvoje, podílíme  se na výchově učňů – zajišťujeme jejich praktickou výuku. Staráme se o zaměstnance a ti dostávají řadu bonusů. Spolupracujeme s odbory jako partnery a jsme významným zaměstnavatelem v kraji Vysočina.

Letecký motor prodáváte do celého světa. V čem tkví jeho úspěch?

Ve vynikajícím poměru váhy a rozměrům vůči tahu motoru. Na pouhých 20 kilogramů váhy motoru – včetně řídicího systému a zabudovaného startér-generátoru – připadá dnes již 1300 newtonů tahu motoru.

Podřídili jste nějak firemní provoz soutěži?

Vůbec ne. Firma musela a musí jet nadále svým životem. Ocenění v soutěži si velmi vážím, ale bez kvalitních a nápaditých lidí, konkurenceschopných výrobků a velmi dobrých výsledků firmy bychom nezvítězili. Vítězství, to je ta sladká třešnička na dortu.

Tušil jste, že vaše firma může být favoritem?

V krajském kole jsem si to vůbec nepřipouštěl. V tom celostátním jsem si již určitou naději dával, ale že to bude až tak dobré, mě vůbec nenapadlo.

Na co se ještě ve firmě kromě leteckého průmyslu specializujete?

Na výrobu přesných odlitků na bázi vytavitelného modelu. Příkladem jsou turbínová kola a lopatky turbodmychadel, lopatky a segmenty spalovacích a parních turbín, rozvlákňovací disky pro výrobu skleněných vláken či femorální komponenty, což jsou kolenní náhrady. Vyrábíme také již zmíněné dekantační odstředivky, brousíme lopatky turbodmychadel a spalovacích turbín, obrábíme rotory turbín od stovek kilowatt až po desítky megawattů. A připravujeme také technologii výroby vysoce přesných ozubených kol a nástřiků lopatek turbín.

Jste dodavatel velkých koncernů, jako jsou Siemens, ABB nebo General Electric – tedy společností, které by si vše, co od vás nakupují, dokázaly vyrobit samy. Jste však až o třicet procent levnější. Čím této cenové výhody dosahujete?

Máme zaběhnutý systém výroby a nižší osobní náklady. Jsme také schopni investovat do nejmodernějších technologií. Díky podpoře z ministerstva můžeme být konkurenceschopní – stejně jako řada jiných strojírenských podniků.

Patnáct let se věnujete výchově učňů. Mají poté někteří z nich šanci být ve firmě zaměstnaní?

S každým učněm, který nastupuje na střední odbornou škola ve Velké Bíteši v oboru obráběč kovů, uzavíráme smlouvu. Garantujeme mu, že po vyučení s dobrými výsledky může nastoupit k nám nebo do spřátelené firmy na výrobu turbodmychadel PBS Turbo.

Jak se stavíte k současné situaci technického školství?

České strojírenství má tradici a je hlavním tahounem hrubého domácího produktu. Současné technické školství je na nedostatečné úrovni. Vláda musí technické školy více propagovat. Obráběč kovů nebo slévač přesných odlitků, to není již černé řemeslo, jak tomu bylo dříve. Dnes je to čistá práce v příjemném prostředí nových nebo zrekonstruovaných hal.

V roce 2009 si vaši zaměstnanci nechali dobrovolně snížit mzdy o deset procent. Jak jste tehdy přesvědčili zaměstnance, aby tak učinili?

Naši zaměstnanci si byli dobře vědomi situace ve světě a dobře si uvědomili, že pracovní místa nejsou samozřejmostí. Navíc máme dobrý vztah s odborovou organizací.  Poněvadž mzdy tvoří největší nákladovou položku, tato úspora nám velmi pomohla k překonání krize.

Byli by zaměstnanci ochotni udělat podobný krok znovu?

Věřím, že ano. Slíbil jsem zaměstnancům také, že až se bude dařit a budou dobré výsledky, naopak dostanou mimořádné odměny navíc, což jsem dodržel. Vzájemná důvěra je důležitá.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...