PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Meopta letos čeká růst tržeb za vojenskou techniku

Přerovské společnosti Meopta-optika loni klesly tržby z prodeje vojenské techniky o 17 procent z 221 milionů korun v roce 2014 na 183 milionů korun. Ve finančních plánech na letošní rok vedení Meopty počítá s růstem výnosů z prodeje vojenské techniky na 430 milionů korun. ČTK informaci získala z výroční zprávy Meopty-optiky.

Meopta-optika se zabývá mimo jiné výrobou vojenských puškohledů a zaměřovací techniky. Foto: Meopta-optika

Meopta-optika se zabývá mimo jiné výrobou vojenských puškohledů a zaměřovací techniky. Foto: Meopta-optika

Podíl příjmů za vojenskou techniku na celkových tržbách Meopty-optiky se loni snížil z 11 procent v roce 2014 na devět procent. Vedení Meopty-optiky ve výroční zprávě uvedlo, že většinu tržeb za vojenskou produkci loni přerovská firma získala díky dodávkám optických přístrojů pro novou útočnou pušku, kterou jsou postupně vyzbrojování příslušníci české armády, a pro nový lehký kulomet MINIMI.

V letošním roce by tržby Meopty-optiky za vojenskou techniku měly podle finančních plánů vzrůst na 430 milionů korun. „Budeme pokračovat v dodávkách pro útočnou pušku a opravách přístrojů značky Meopta užívaných Armádou ČR. Plánujeme se také účastnit několika tuzemských i mezinárodních tendrů,“ stojí ve výroční zprávě.

Meopta-optika se přihlásí například do tendru na dodávku 238 speciálních pušek vybavených optikou pro přesnou střelbu, který na sklonku září vypsalo ministerstvo obrany. Odhadovanou hodnotu zakázky na pušky pro armádní odstřelovače ministerstvo obrany zatím nezveřejnilo. Nové zbraně má armáda dostat příští rok.

Tržby Meopty-optiky za armádní optiku značně kolísají podle toho, jak se firmě daří získávat zakázky zejména pro českou armádu. Například v roce 2007 Meopta-optika za vojenskou techniku utržila 148 milionů korun, v roce 2010 to bylo 92 milionů korun a o rok později 156 milionů korun. V roce 2013 pak tržby Meopty-optiky z prodeje vojenské techniky klesly meziročně o 16 procent ze 129 milionů korun v roce 2012 na 108 milionů korun. V roce 2014 se zdvojnásobily na 221 milionů korun.

Meopta-optika vyrábí vojenskou optiku od roku 1937. Nyní do její produkce patří vojenské puškohledy, zaměřovače a přístroje pro noční vidění. Součástí jejího výrobního portfolia jsou také speciální optické systémy pro tanky a obrněná vozidla.

Loni společnosti Meopta-optika vzrostly celkové tržby meziročně o devět procent na 2,119 miliardy korun. Hlavní část tržeb loni Meopta-optika získala z prodeje sportovní optiky a průmyslových aplikací pro polovodičový průmysl a digitální projekce. Většina produkce Meopty-optiky míří na export.

Hlavním akcionářem Meopty-optiky je Čechoameričan Paul Rausnitz.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Evropa kvůli odstávkám jádra ve Francii zažívá renesanci uhlí

Země Evropské unie zažívají s nastupující zimou renesanci uhlí a prudký nárůst jeho cen. Hlavní příčinou jsou v této době...

Zavřít