PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Létající auto ze Slovenska půjde do prodeje již letos

Ještě letos má přijít do prodeje první létající auto ze Slovenska, slibuje firma AeroMobil, která již tento měsíc svůj model s hybridním pohonem předvede potenciálním zákazníkům a investorům. Stát se tak má 20. dubna v Monaku, uvedl americký portál Mashable.

„Bohužel, kromě toho nevíme absolutně žádné podrobnosti o vozidle, včetně ceny,“ připustil server, specializující se na informační technologie. Všechny tajnosti má odhalit až výrobce na vzpomínané výstavě Top Marques Monaco. „Uvidíme, zda AeroMobil dokáže splnit své sliby,“ poznamenal portál.

Létající auta byla snem 60. let minulého století, ale myšlenku se až dosud nikomu nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce. I prototyp slovenského vozidla se sklápěcími křídly má za sebou dlouho cestu i havárii. AeroMobil tvrdí, že se mu podařilo prototyp vypiplat do podoby reálného stroje, schopného jít do prodeje. Anebo alespoň do stavu, kdy si výrobce troufá ohlásit, že letos začne přijímat předběžné objednávky.

Ve světě se paralelně vyvíjí několik verzí létajících aut, model ze Slovenska má ale podle listu Denník N šanci být jako první v prodeji.

Prototyp se téměř před dvěma lety, v květnu 2015, zřítil na letišti v Nitře na západě Slovenska. Stroj, který se dostal do vývrtky, pilotoval jeho vynálezce Štefan Klein, který na myšlence auta schopného vzlétnout pracuje déle než čtvrt století. Ačkoli spadl z výšky více než 200 metrů, pilot utrpěl jen lehká zranění, protože se mu ještě ve vzduchu podařilo aktivovat padák, a ztlumit tak náraz na zem.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Audi bude v Bratislavě vyrábět nový model Q8

Německá automobilka Audi bude od příštího roku vyrábět v Bratislavě zcela nový model Q8. Uvedla to v dnešní tiskové zprávě....

Zavřít