Laserová technologie zajistí snadné označování miniaturních součástí

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Řada výrobních odvětí vyžaduje pro své výrobky trvalé označení sériovými čísly nebo čárovými kódy. Jisté omezení se však vyskytuje u součástí o velikosti několika mikronů. V takových případech je vhodné pro označení součástí využívat laserové technologie.25

Označení zubního implantátu laserovou technologií. Foto: Micromanufacturing a FOBA

Lasery jsou velmi výhodným řešením při označování mikrokomponentů, jelikož proces značení je rychlý, efektivní, bezkontaktní a produkuje nesmazatelnou stopu, přičemž umožňuje generovat značení na součástech velikosti od 10 μm. Další výhodou laserového řešení označování součástí je jeho univerzálnost. Lasery mohou povrch karbonizovat, odpařovat, odřezávat nebo mohou vytvořit kontrastní změnu barevného povrchu. Kontrastní změny na povrchu součástí se například používají ve zdravotnictví. Typickým příkladem mohou být zdravotnické implantáty, které vyžadují označení z důvodu jednoduché zaměnitelnosti, přičemž je nutné provést značení trvale bez porušení povrchu.

Lasery mohou označovat kovové i nekovové materiály, zejména keramiku, plasty a skla. Foto: Micromanufacturing a FOBA

Laserové značení se používá pro mnoho kovových materiálů, keramiku a plasty. Značení laserem se odvíjí od základní vlnové délky a laserového média a vybraný materiál určuje příslušnou laserovou technologii. Laserové značení se odvíjí od označovaného materiálu a jeho tvaru. Nejjednodušeji se aplikuje značení na ploché povrchy. V případě komplexnějších součástí se aplikuje technologie řízením Z-tové osy. Vzhledem k uvedeným výhodám se bezkontaktní označovací metoda pomocí laseru používá pro mikro-komponenty a tenkostěnné díly.

 Zdroj: Micromanufacturing.com

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...